V Indii startuje Super League. Vedle Anelky a spol. se v ní představí i osm Čechů

Indů je víc než miliarda, jejich země má netušené možnosti a rychle se rozvíjí, ale fotbal je tam na úrovni doby kamenné. Teď se to snaží v Indii, které patří v žebříčku Mezinárodní fotbalové federace 158. pozice, změnit startem nové profesionální ligy, kam se nechalo zlákat i osm Čechů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Útočník West Bromwiche Nicolas Anelka při zápase Premier League před mantinelem s nápisem sponzora klubu | Zdroj: Reuters

Alessandro Del Piero, Nicolas Anelka, Fredrik Ljungberg i další známá jména už pokročilého fotbalového věku, ale s prvotřídními životopisy se nechala zlákat penězi bohatých sponzorů.

V nové soutěži se tito slavní hráči budou snažit, aby fotbalu vydobyli přízeň v zemi, kde je sportem číslo jedna kriket a kde už jedna další profesionální fotbalová soutěž funguje, ale spíš živoří.

Přehrát

00:00 / 00:00

Fotbal ve druhé nejlidnatější zemi světa si vyzkouší i český záložník Jakub Podaný

Teď to Indové zkoušejí s modelem SuperLeague, které se účastní jen osm týmů, první ročník potrvá od října do prosince a fotbalovými misionáři budou třeba i kapitán Řecka na letošním mistrovství světa Katsouranis, anebo také osm Čechů.

„Vzali nás za účelem toho, aby viděli, jak evropský fotbal funguje. Po marketingové stránce to je pro ně určitě velmi zajímavý tah,“ říká kmenový hráč Sparty Jakub Podaný, který bude v nové indické lize nastupovat za Atlétiko Kalkata na stadionu pro sto dvacet tisíc diváků s umělou trávou.

„Moje curriculum vitae se samozřejmě nedá srovnávat s tím, jako mají hvězdy Del Piero, brankář David James nebo Luis García, který je se mnou v klubu. Tahle jména budou v Indii táhnout.“

Svou indickou misi bere Podaný částečně jako možnost zase hrát prvoligový fotbal, částečně jako vítanou exotickou zkušenost sportovní, ale i životní. Nevšední zážitky sedmadvacetiletého záložníka můžete průběžně sledovat na blogu, kde barvitě líčí třeba extrémní horko, kterému se spoluhráči musí čelit, nebo nástrahy pikantní indické kuchyně.

Dovolenou pobyt v Indii nebude

Ale dovolenou se tenhle únik z evropského fotbalového prostoru zrovna nazývat nedá, ani bydlení nemá v Indii vlastní.

„Jiná možnost než hotel ani není. Liga se odehraje během měsíce a půl. Cestování bude obrovské, vzdálenost mezi městy je třeba dva tisíce kilometrů, takže času na normální život moc nebude. Ve smlouvě jsou navíc i promo akce, které Indové určitě plně využijí. Bude to pestrý měsíc a půl,“ těší se Jakub Podaný.

Jestli se podaný stihne svézt na slonovi nebo zajít na hodinu jógy, to je nejisté. Podobně jako u dalších sedmi Čechů, kteří se do právě startující nové indické ligy zapojí, mezi nimi třeba brankář Marek Čech v hlavním městě Dillí nebo útočník Miroslav Slepička v týmu FC Goa z oblasti vyhlášených pláží.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme