V Istanbulu se chystá nejen fotbalová bitva, Besiktas hostí v EL Tel Aviv

Istanbulská policie se intenzivně připravuje na večerní fotbalový zápas evropské ligy. Na stadionu v Istanbulu se utká domácí Bešiktaš s týmem Maccabi Tel Aviv. Kvůli diplomatické roztržce mezi Tureckem a Izraelem, kterou vyvolal loňský zásah izraelského komanda na lodi Mavi Marmara, kde zemřelo 9 Turků, se pořadatelé bojí potyček mezi fanoušky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Černí orli - svou přezdívku fotbalisté Besiktase nezapřou

Černí orli - svou přezdívku fotbalisté Besiktase nezapřou | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Situaci sleduje přímo na místě naše spolupracovnice v Turecku Julie Urbišová.

Jak se tedy policie konkrétně chystá? Jaká bezpečností opatření čekají návštěvníky dnešního zápasu?

Turecko nechce nechat nic náhodě. Do služby povolalo na 5000 policistů. V Istanbulu budou hlídat speciální jednotky hlavně fanoušky obou týmů, i když zaměří se spíše na ty domácí, protože ti budou ve velké přesile. Podle různých zpráv z Izraele dorazilo pouze okolo stovky fotbalových příznivců. Policii už ale začala práce včera večer, kdy přiletěli izraelští hráči a doprovázeli je z letiště až do hotelu.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Turecku je zápas Besiktase Istanbul s Maccabi Tel Aviv ostře sledovaný

Spekulovalo se o tom, že by se zápas měl přesunout na nějaké neutrální místo, proč se tak nakonec nestalo?

Mluvilo se tady o tom celý týden, ale UEFA nakonec řekla, že k tomu není důvod. Turecká vláda se ji zaručila za bezpečnost hráčů Maccabi. Ministr sportu a mládeže se nechal slyšet, že osobně dohlédne na to, aby se utkání odehrálo v přátelské atmosféře a hráči soupeře se pak vrátili v pořádku domů.


Hrozí tedy skutečně nějaké potyčky mezi fanoušky? Stalo se už v minulosti v Turecku něco podobného?

K různým útokům došlo, například v roce 2009 musel být odložen zápas izraelského a tureckého týmu v rámci evropského basketbalového poháru. Přímo při něm totiž fanoušci z hlediště házeli na izraelské hráče lahve a pokřikovali protiizraelská hesla. Hráči prchli do šaten a zápas už se nedohrál. Turečtí fanoušci někdy nedělají rozdíl mezi politikou a sportem, obzvláště ti fanatičtí fotbaloví. Policie sleduje i možné aktivity na sociálních sítích.

Proti zápasu už tento týden také skupina Turků protestovala před izraelským velvyslanectvím v Ankaře. Proč nechtěli tito lidé přítomnost izraelského týmu v Turecku?

Tam se sešla skupina propalestinských aktivistů, která protestovala proti pořádání zápasu. Ve skutečnosti byl protest, ale spíše se vezl na momentální vlně protiizraelských projevů v Turecku. Lidé nesouhlasí s tím, že Izrael se odmítá omluvit za útok na loď Mavi Marmara, při kterém zemřelo 9 Turků.

Jak se staví k takovému politicky zabarvenému útočení v rámci sportu oficiální představitelé tureckého fotbalu a klubu Bešiktaš?

Vedení týmu fanoušky vyzvalo na internetových stránkách klubu ke klidu, aby soupeři ukázali svou proslulou tureckou pohostinnost a přátelskost. Pokud by k něčemu došlo, poškodili by tím pouze svůj klub, který by vedením soutěže mohl být potrestán. Zajímavý je izraelský přístup fanoušků, kteří chtějí na stadionu navodit dobrou atmosféru tím, že přivezou sladkosti. Lídr fanklubu Bešiktaše na to reagoval tak, že pokud jim to organizátoři dovolí, nabídnou jim proslulou baklavu nebo lokum. Takže teď to vypadá, že si mažou med kolem pusy. Tak uvidíme, jaké to bude večer ve skutečnosti.

Julie Urbišová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme