V lize přibylo gólů z přímých kopů. Speciální sprej pomáhá i fotbalistům

Rozhodčím pomáhá k dodržování pravidel, samotní fotbalisté pak díky němu mají větší šanci ke vstřelení gólu. Řeč je o speciálním spreji, kterým sudí určují vzdálenost zdi od míče při zahrávání přímých volných kopů. V posledních ligových kolech z těchto standardních situací možná i díky téhle novince padla řada pěkných branek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brankář Slavie Martin Berkovec na přímý kop Matúše Mikuše nedosáhl a Bohemians 1905 si z Edenu odvezli bod | Zdroj: ČTK

„Padlo to tam pěkně. Říká se, že pokud se brankář pohne za zeď a dostane gól na svou stranu, tak je to jeho vina. Zůstal na své a já poslal míč na opačnou stranu,“ popisoval Matúš Mikuš z Bohemians 1905 vyrovnávací trefu v derby se Slavií.

Útočníkovi „Klokanů“ pomohlo při obstřelování také to, že zeď stála předepsaných devět metrů a patnáct centimetrů od míče.

Přehrát

00:00 / 00:00

Líbí se mi to, je to dobrá věc, chválí bývalý mezinárodní rozhodčí Ivan Grégr speciální spreje

Mikuš ale v poslední době není sám, kdo uspěl elegantním pokusem z přímého volného kopu. Ligové zápasy podobně ozdobili třeba slovácký Luboš Kalouda, slávista Levan Kenija nebo Jiří Skalák z Mladé Boleslavi.

Bránicí hráči už nemohou před exekucí nepozorovaně zmenšovat rozhodčím určenou vzdálenost od míče, oni i míč mají totiž svá místa jasně určená speciálním sprejem.

„Líbí se mi to, je to dobrá věc,“ chválí někdejší mezinárodní rozhodčí Ivan Grégr v Česku od této sezony zavedenou pomůcku, kterou může svým následovníkům jen závidět. Samospasitelná ale prý není.

Stejně jako na MS v Brazílii, budou i v Synot lize rozhodčí používat sprej

Číst článek

„Také jsem v lize viděl, že rozhodčí čáru udělal asi sedm a půl metru od zdi. Mají krásnou možnost si devět metrů odměřit,“ podotkl Ivan Grégr.

„Za nás tohle nebylo. Zvlášť, když když byl výsledek na vážkách, tak se vzdálenost špatně dodržovala. Třeba Tonda Panenka měl ale rád zeď od míče jen sedm metrů. Uměl to, brankář viděl míč až v síti,“ připomíná bývalý arbitr, že když jste mistrem svého řemesla, žádný sprej k dobře provedené standardní situaci nepotřebujete.

Panenka se na přímáky speciálně připravoval

A ani Antonín Panenka z jeho zavedení nijak nadšený není. „Je trapné, že se nějaký sprej vůbec musí používat, že rozhodčí není schopný si to ohlídat sám,“ myslí si mistr Evropy z roku 1976.

„I za nás byla kolikrát zeď sedm, nebo osm metrů daleko, ale já jsem se na to v tréninku připravoval. Když pak byla zeď opravdu devět metrů, tak bylo daleko lehčí branku trefit. Spoluhráči mi vždy prodloužili zeď a brankář viděl míč až nad zdí,“ vzpomíná Panenka.

Někdejšího československého reprezentanta ale může těšit, že v posledních týdnech na ligových trávnících jeho odkaz znovu ožil, byť současným střelcům z přímých volných kopů pomáhá sprej.

Jan Kaliba, Petr Hašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme