V Maccabi Tel Aviv hrají Židé i Arabové, rasisté fandí konkurenčnímu Beitaru

Izraelské kluby už v této sezoně vzbudily v evropských pohárech rozruch. Fanoušci Beitaru Jeruzalém předvedli v Belgii při zápase Evropské ligy proti Charleroi lekci rasismu, vytrhávali ploty a hozeným předmětem zranili soupeřova brankáře. Hráče českého mistra Viktorie Plzeň by ale dnes během duelu 3. předkola Ligy mistrů nic podobného potkat nemělo, v domácím prostředí Maccabi Tel Aviv vládne jiná kultura.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

stadion Maccabi Tel Aviv | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Stadion Bloomfield, domácí hřiště Maccabi Tel Aviv, se nachází v Jaffě, tedy arabské části Tel Avivu, kde muezzin svolává muslimy k motlitbě pravidelně. „Pětkrát denně,“ vysvětluje s úšklebkem kolemjdoucí v židovské jarmulce a je zřejmé, že kdyby to šlo, tak by tyto svérázné koncerty s chutí vynechával.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rasových rozdílů v izraelských klubech si všiml reportér ČRo Jan Kaliba

Jinak ale působí smířlivě a podobné je to prý i s komunitou fanoušků, hráčů a funkcionářů Maccabi Tel Aviv, kde vedle sebe běžně hrávají Židé i Arabové, což je v nacionalistickém Beitaru Jeruzalém naprosto nemyslitelné.

„Fanoušci Beitaru jsou tak trochu rasisti. Nepřipustí, aby v klubu hrál arabský hráč, a pro násilnosti nechodí daleko. Ale je to extrém a výjimka, jinak v izraelských týmech Araby najdete, včetně toho národního. A všichni je berou, nikdo je nediskriminuje,“ říká izraelský novinář Erez Naaman.

„Maccabi nemá rasistické a násilné publikum, uvidíte večer. Ale Jeruzalém je zkrátka komplikované město plné legend a bariér, což se zkrátka projevuje i na fanoušcích Beitaru,“ dodává novinář.

Spartu čeká na stadionu CSKA bouřlivé přijetí. Klubu fandí polovina Moskvy

Číst článek

Fanoušci Beitaru řáděním v Belgii spustili nejen disciplinární řízení UEFA, ale také své mužstvo připravili o peníze jednoho z hlavních sponzorů, který zrušil chystaný podpis nové smlouvy. Chováním příznivců zhnusený majitel řekl, že s podporou klubu končí, dává ho k prodeji a vrací se do Ameriky, a na incident reagoval dokonce izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Viktoria Plzeň dnes od půl osmé českého času nastoupí v prostředí také nikterak přátelském a velmi bouřlivém, ale dá se předpokládat, že židovská většina na tribunách bude hráče českého mistra tolerovat. Náš web nabídne zápas v přímém přenosu.

Jan Kaliba, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme