V Newcastlu se uskutečnila zádušní mše za zesnulého brankáře Pavla Srníčka

Stovky lidí přišly dnes v Newcastlu na zádušní mši za zesnulého fotbalového brankáře Pavla Srníčka, legendu místních United. Řada příznivců se ani do kostela sv. Ondřeje v centru nevešla. Nechyběli slavní Srníčkovi spoluhráči, ani jeho přátelé z dob jeho působení v severoanglickém městě. Už včera věnovali fotbalisté Newcastle svůj ligový zápas proti Manchesteru United památce českého gólmana.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mše za Pavla Srníčka se uskutečnila v kostele sv. Ondřeje v Newcastlu

Mše za Pavla Srníčka se uskutečnila v kostele sv. Ondřeje v Newcastlu | Foto: Jiří Hošek

„Fotbalisté mají dar od boha, a Pavel měl tenhle dar taky. Dělil se o něj s námi a používal ho ku prospěchu všech. Já podporuji klub v duchovních záležitostech. Pokud mě hráči požádají, tak se s nimi modlím. Pokud jsou jiné víry, najdu jim spřízněnou duši. Bavím se s nimi zcela důvěrně a to už s klubem nemá nic společného,“ říká reverend Glyn Evans.

Duchovní z kostela sv. Ondřeje, nejstaršího svatostánku v Newcastlu, je současně kaplanem fotbalistů United. Sezónní permanentku má už 26 let.

Přehrát

00:00 / 00:00

S účastníky zádušní mše za Pavla Srníčka hovořil reportér ČRo Jiří Hošek

„Pomáhám United i při těchto smutných příležitostech. Pořádáme ale taky svatby a křtiny nebo spolu zpíváme koledy. Dnes ale truchlíme za Pavla,“ vysvětluje Evans.

„Pavel byl normální, skromný kluk, který měl v sobě pokoru. Byl to profesionál a tvrdě na sobě pracoval. Po tréninku si vždycky našel čas popovídat si s dospělými i s dětmi. Proto ho lidi milovali. Každému se snažil pomoct,“ zavzpomínal na svého kamaráda jeden z nejslavnějších hráčů anglické historie, Alan Shearer.

„Většina brankářů je trošku bláznivá, a Pavel nebyl výjimkou. Já při tréninku na jednom konci hřiště opakoval svůj útočnický dril, a pořád jsem ho slyšel něco hulákat a nadávat u druhé branky,“ dodal bývalý kanonýr Newcastlu.

OBRAZEM: Newcastle uctil Pavla Srníčka zápasem proti Manchesteru United

Číst článek

Všichni místní, co Pavla Srníčka znali, se shodují na tom, že klubová ikona byla skromná, přátelská a snad nikdy nikomu neřekla 'ne'. Ani italskému kamarádovi Lorenzovi, který má v Newcastlu malý podnik.

„Jednou za mnou přišel do kavárny, a byl jsem tam zrovna sám; děvčata měla přestávka. Bylo tam docela dost lidí a spousta neumytého nádobí. Tak se Pavel nabídl, že mi pomůže, a začal to nádobí umývat. Najednou přišli tři mladí fandové Newcastlu, kteří se zvědavě dívali do kuchyně, pak za mnou přišli, a zeptali se: „Není to náhodou Pavel Srníček?“ A já říkám: „Jojo, to je Pavel.“ A oni vytřeštili oči, „proč proboha myje nádobí?!" A já na to, „že mu United moc neplatí a tak tu má vedlejší úvazek,“ zavzpomínal na Srníčka jeho kamarád Lorenzo.

Brankářský kolega a kamarád Pavla Srníčka z Newcastlu Steve Harper na českého gólmana v kostele sv.Ondřeje emotivně zavzpomínal, včetně zmínky o 51procentní slivovici, kterou spolu rádi popíjeli.

Mše za zesnulého Pavla Srníčka se zúčastnil i bývalý kanonýr Newcastelu Alan Shearer | Foto: Jiří Hošek

V nejstarším kostele v Newcastlu nechyběly ani klubové legendy United, Les Ferdinand nebo Peter Beardsley. Hodně blízko měla k Pavlu Srníčkovi, zvanému 'Pav' taky dnešní jednička mezi třemi tyčemi 'Geordies', Tim Krul.

„Jeho opravdu všichni milovali. 'Pavel is a Geordie' není jen popěvek, to je prostě fakt! Měl jsem to štěstí, že jsem s ním trénoval a měl ho jako kamaráda. Dokonce tady v Newcastlu nade mnou bydlel,“ připomněl nizozemský gólman.

Dennis Martin byl nejbližším přítelem, kterého český fotbalista v severovýchodním cípu Anglie měl. Hojně se navštěvovali i poté, co Srníčka zavál fotbalový život jinam.

Kdykoli Pavel přijel do Newcastlu, tak přespával u nás. Byli jsme takový jeho místní domov. Stal se velkou součástí našich životů. Ať potom působil v Itálii nebo Portugalsku, pořád jsme byli v kontaktu. Spolu s manželkou jsme ho viděli jako našeho druhého syna. Byli jsme si hodně blízcí. Byl to báječný člověk a skvělý v tom, co dělal. Byl to brankář světové třídy. Možná se nedočkal takového uznání, jak by si zasloužil,“ uvedl Dennis Martin.

Fandové i vedení United se do budoucna chtějí zamyslet, jestli po Pavlu Srníčkovi nepojmenovat část stadionu St. James's Park nebo jeho okolí.

Prostory kostela sv. Ondřeje v Newcastlu, ve kterých se uskutečnila mše za Pavla Srníčka | Foto: Jiří Hošek

Jiří Hošek, Jakub Knoll Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme