V Ostravě se rozhodne o tom, zda město koupí fotbalový stadion Bazaly

Koupí město Ostrava stadion Bazaly, nebo ne? Tohle měla být zásadní otázka středečního jednání zastupitelstva města Ostrava. Jenže ostravští politici se k tomu neodhodlali a odsunuli tohle rozhodování na neurčito. Pro poslední klub Gambrinus ligy, Baník Ostrava, přitom jde o strategické, až téměř životně důležité hlasování.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Bazalech | Foto: Kateřina Daňková

Podstata navrhovaného obchodu tkví v tom, že Baník nemá a v dohledné době ani nebude mít peníze na rekonstrukci Bazalů, aby splňovaly podmínky pro prvoligový fotbal. Proto potřebuje v této otázce pomoc města. Podle předsedy představenstva Baníku Ostrava Petra Šafarčíka, nejde v českém ligovém prostředí o nic mimořádného.

„Rámcová smlouva zní tak, že Baník umožní městu navýšit základní kapitál společnosti Bazaly a. s. tak, aby město získalo majoritu a to až do výše 90%. A ani jedna koruna použitá městem Ostrava na navýšení na navýšení základního kapitálu společnosti Bazaly a.s. neskončí v Baníku a nebude použita na sanaci jeho dluhů.“

Přehrát

00:00 / 00:00

S předsedou představensta Baníku Ostrava mluvil Radim Sajbot

Stadion Bazaly a přilehlé pozemky jsou ale zatíženy zástavou v hodnotě 40 milionů korun. A to je také jediné riziko, které by město v případě svého vstupu do akciové společnosti Bazaly podstupovalo.

„Kdyby Baník zkrachoval, tak by na společnost Bazaly, která by v té době byla již v majetku města, padla povinnost tento úvěr uhradit,“ vysvětluje Petr Šafarčík s tím, že současná tržní hodnota Bazalů a přilehlých pozemků dosahuje podle znaleckého posudku necelých 70 milionů korun.

„Je tady sedm hektarů pozemků v centru Ostravy. Ví se, za kolik se ceny pohybují v takovéto oblasti, takže lze říci, že město nabývá majetek, který má větší hodnotu, než jsou ta rizika, které město podstupuje, nikoli ty peníze, které musí zaplatit,“ pokračuje Šafarčík.

Pokud město Ostrava Bazaly koupí, bude Baník na této transakci profitovat ještě v jednom směru. S takto silným partnerem ve své dceřiné společnosti bude moci zadlužený klub snáz žádat u banky o navýšení svého provozního úvěru.

„Abychom úspěšně zvládli tu provozní restrukturalizaci, tak potřebujeme navýšení, to provozní financování z banky,“ uzavírá Petr Šafarčík.

Radim Sajbot, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme