V Příbrami zabrala léčba Strakou, Hradec zase motivuje filosof Škorpil

Devět kol do konce a v tabulce fotbalové Gambrinus ligy nenajdeme nikoho v trháku ani žádného odpadlíka. Boj o titul i záchranu bude letos extrémně vyrovnaný a rozhodnou detaily. Plzeň i Sparta v čele mají vcelku srovnatelně kvalitní týmy, propastné rozdíly nejsou ani mezi mužstvy, která usilují o ligové přežití. O to více vystupují do popředí schopnosti trenérů. Nikoli naučit hráče fotbalovým dovednostem, na to je trochu pozdě. Ale vymáčknout z nich právě teď to nejlepší.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový trenér František Straka absolvoval 11. března první seznamovací trénink s hráči fotbalového klubu 1. FK Příbram. | Zdroj: ČTK

Nejvíce měli zmíněnou potřebu na paměti v Příbrami a povolali do zbraně Františka Straku, kterého předchází právě pověst kouče schopného hráče rychle zmobilizovat.

„No to je musíte dostat na svoji vlnu a já je na ni dostanu! Doufám, že hlavně starší hráči tým potáhnout a dokážou se porvat.“

Středočechům zatím tahle léčba šokem funguje, Straka dokázal s Příbramí získat za dva zápasy čtyři body, což je pětina příbramských bodů z celého ročníku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Fotbalové kluby ohrožené sestupem vsadily na výrazné trenérské postavy se svérázným přístupem

V Hradci Králové, který má stejně jako Příbram dvacet bodů a jen jeden ho dělí od sestupových pozic, měli také tendenci dát mužstvu nový podnět. Ale zvolili odlišnou metodu. Hlavním koučem zůstal Jiří Plíšek, jen dostal k ruce nikoli impulzivního motivátora, ale moudrého kmeta Ladislava Škorpila s nálepkou fotbalového filosofa.

„Český fotbalový fanda dá spíš přednost hospodě a dívání se na nějaký Manchester, než aby byl spjat se svým městem a se svými hráči. My nemáme pojetí, které je třeba v Německu a obecně na západě, kde se to bere jako společenská záležitost. Tam se nejdou lidi vyřvat a hráče zesměšnit – ti, co se na fotbale scházejí, mají radost, že se tam zase spolu sejdou,“ vyprávěl Škorpil Radiožurnálu ještě při své poslední trenérské štaci v Liberci.

S podobným nadhledem teď přispěchal z klubové kanceláře do hradecké kabiny, což hned pomohlo k tříbodovému zisku v Brně.

Utkání 18. kola první fotbalové ligy mezi FC Hradec Králové - Sigma Olomouc, hrané 3. března v Hradci Králové. Martin Pospíšil z Olomouce a Marek Kulič (vlevo) z Hradce Králové. | Foto: ČTK

Nejméně výrazného kouče z nejvíce ohrožených týmů mají poslední České Budějovice, kde mužstvo ještě před začátkem jarní části soutěže přebral po Miroslavu Soukupovi Pavol Švantner. Teplice dělí na předposlední pozici od záchrany jeden bod a pro tento klub netradiční misi má na starost Zdeněk Ščasný, který používá jiné metody než před lety.

„Znám ho ještě dvanáct let nazpátek, kdy trénoval Viktorku, myslím, že tam byl daleko horší, takový až blázen, řekl bych. Teď už je zkušený a naopak se nás snaží povzbuzovat, být pozitivní, a to je jen dobře. Ale někdy, když vidí, že pohody je už moc, dokáže být samozřejmě ras tak, jak ho znám,“ říká o svém trenérovi záložník Štěpán Vachoušek.

Jan Kaliba, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme