V Turecku je fotbal druhým náboženstvím. Čechy čeká bouřlivá atmosféra

Přátelská mezinárodní utkání mají často svá kouzla, ale i různá specifika. Součástí jednoho takového bude dnes i česká fotbalová reprezentace. Ta se na úvod roku poměří s Tureckem na jeho hřišti, konkrétně ve městě s názvem Manisa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Emre Demirtaš (uprostřed) překládá slova Tomáše Sivoka pro tureckou televizi | Foto: Michal Jurman

„Podle mých informací je to proto, že se tady ani v Izmiru nehraje první liga, takže to sem chtěli dát kvůli lidem, aby viděli ty svoje hráče,“ nabízí důvody, proč se dnešní utkání Česka s Tureckem hraje zrovna v Manise, reprezentační stoper Tomáš Sivok.

Ten, coby hráč Besiktase Istanbul, přitom ví o turecké mentalitě mnohé a tak ho snad jako jediného ani nezaskočil fakt na mezinárodní scéně zcela výjimečný. Totiž že reprezentační tým nemohl ani absolvovat předzápasový trénink v dějišti samotného utkání. Spokojit se musel se zapadlým tréninkovým hřištěm.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předzápasové informace z přátelského utkání českých fotbalistů přináší z Turecka Michal Jurman

„Kdykoli když hrajeme na stadionech v Istanbulu, když se zápas nevyvíjí dobře, tak to je pro tureckou reprezentaci nevýhodné,“ vysvětluje, proč se utkání nehraje například v Istanbulu, Sivokův dvorní překladač v Besiktasi Emre Demirtaš.

Obavy z toho, že utkání domácímu týmu nevyjde, jsou přitom na místě i dnes. Turci z posledních tří zápasů dvakrát remizovali a jednou prohráli a pod trenérem Abdulahem Avčiem se začíná už pořádně podlamovat trenérská židle. Ačkoliv sám Emre toto odmítá.

Fotbal hraničící s fanatismem

„Naše federace udělala s trenérem dlouhodobý kontrakt. On teď zkusí vytvořit nový tým. Kvůli tomu teď nemáme velké jméno,“ glosuje Emre fakt, proč je tým, který byl v žebříčku FIFA před devíti lety 5., nyní až 40. Nic to ale nemění na tradiční oddanosti jeho fanoušků.

„Je to po islámu druhé náboženství. Tomu vy Češi ani nemůžete rozumět. Lidé si kvůli fotbalu přivodí i infarkt nebo sebevraždu,“ přesvědčuje Emre Demirtaš, který sám sebe označuje za „hard core" fanouška Besiktase a který doufá, že jemu podobných přijde dnes na utkání českého týmu alespoň 12 tisíc.

Michal Jurman, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme