Válečnou generací tažená Bosna a Hercegovina suverénně míří na fotbalové MS

V těchto dnech vládne Brazílii svou přítomností nejvyšší reprezentant katolické církve papež František. Příští rok si ji může svou misí podmanit výprava ze země, kde se spolu učí žít lidé tří různých věrouk. Za postupem na mistrovství světa totiž míří fotbalová reprezentace Bosny a Hercegoviny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Druhý zprava Ognjen Grebo - podobně jako řada současných reprezentantů Bosny vyrůstal v zahraničí

Druhý zprava Ognjen Grebo - podobně jako řada současných reprezentantů Bosny vyrůstal v zahraničí | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Země menší než Česko a ani ne z poloviny tolik lidnatá poskládala národní tým, o kterém si může český fanoušek nechat jenom zdát. Jeho základ přitom tvoří hráči, kteří začínali s fotbalem během válkou poznamenaného rozpadu Jugoslávie.

„Je to historická šance, ještě porazit ty Slováky – a pak do Brazílie,“ plánuj Ognjen Grebo, který v dětství kvůli válce odešel ze své země a útočiště našel v Česku.

Hvězdný Džeko na své kořeny nezapomněl. Do Sarajeva investuje svou slávu i peníze

Číst článek

Do Sarajeva se ale vrátil a užívá si fotbalové euforie, která je v Bosně a Hercegovině cítit. Už dva měsíce před dalším kvalifikačním zápasem jsou v ulicích k vidění plakáty, které nabízejí zájezd na zářijové utkání. Cesta na Slovensko a zpět se vstupenkou na zápas, to všechno v přepočtu za 1300 korun. A zájem bude veliký.

„Všichni jsou z toho hodně nadšení, a máme fakt výbornou generaci. Zatímco Češi teď nemají generaci nic moc, nám se opravdu povedla. Takže to bude buď teď, anebo zase bůhví kdy,“ říká Ognjen a přidává vysvětlení, proč se Bosně a Hercegovině daří právě v době, kdy jsou na vrcholu fotbalových sil hráči, kteří začínali s tímto sportem v době, kdy v zemi zuřil nejhorší evropský konflikt od druhé světové války.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Kaliba se v Sarajevu pokusil odhalit tajemství úspěchu fotbalové reprezentace Bosny a Hercegoviny

„Dost kluků vyrostlo venku a myslím, že to je hodně důležité – tam totiž měli lepší podmínky. Begovič vyrostl v Kanadě, Pjanič někde v Lucembursku, Misimovič je z Německa, Ibiševič byla taky ve Spojených státech jako kluk. Prostě se povedlo, je to náhoda, ale prostě dorostla generace, která měla jiné podmínky pro svůj vývoj a trénink.“
Český znalec bosenského fotbalu Jiří Plíšek tohle tvrzení podepisuje. A přidává ještě další důvod, proč se bosenskému reprezentačnímu fotbalu tolik daří.

„Na tom mužstvu je cítit, že ohromně drží pohromadě – jsou to velcí kamarádi a jsou semknutí. Všichni víme, že týmy těch postjugoslávských republik byly vždycky známé tím, že v jejich řadách byli výborní a talentovaní fotbalisté, ale většinou je zradila disciplína, neschopnost udržet týmového ducha v krizových momentech,“ myslí si Plíšek.

Bosenská fotbalová horečka v praxi, cestovní kanceláře nabízejí zájezd na zápas kvalifikace na Slovensku | Foto: Jan Kaliba

„Dneska se to v případě Bosny ukazuje jako věc, kterou v sobě mají vyřešenou, a myslím, že si moc dobře uvědomují, že jsou nadějí pro lidi a pro zemi,“ vidí Plíšek vícenárodnostní fotbalový tým coby vzor pro celou zemi, jak naučit Bosňáky, Srby a Chorvaty spolupracovat a jít za jednotným cílem. Tím fotbalovým je momentálně postup na mistrovství světa 2014 v Brazílii.

„Já bych se do Brazílie určitě vydal!“ těší se Ognjen, jak vyrazí pomáhat šířit slávu státu, který je od světa stále dost izolovaný, ostatními podceňovaný a leckdo nevěří, že má kloudnou budoucnost.

Jan Kaliba, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme