Vaniak: Premiéra v LM je zodpovědnost, ale nervózní být nesmíte

Už jenom necelých 13 hodin zbývá plzeňským fotbalistům do chvíle, kdy poprvé ochutnají tu pravou atmosféru Ligy mistrů. Přičichli k ní už během tří předkol a v nich si vysloužili premiéru v hlavní fázi soutěže proti běloruskému mistrovi BATE Borisov.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brankáře Slavie Martina Vaniaka čeká poslední derby se Spartou v kariéře | Zdroj: ČTK

Český tým se objevuje mezi evropskou elitou po čtyřech letech. Tolik času uplynulo od účasti Slavie v Lize mistrů, kterou pražskému celku výraznou měrou pomohl vydřít Martin Vaniak.

Vzpomenete si, jak to před těmi čtyřmi roky bylo? Co jste prožíval před utkáním? Byla to ještě postupová euforie, odpovědnost, radost nebo všechno dohromady?

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview byl bývalý brankář pražské Slavie Martin Vaniak

Po pravdě řečeno to byla spíš odpovědnost. Po postupu přes Ajax byla velká euforie, ale aspoň u mě přišlo takové to vystřízlivění, protože jsme byli zodpovědní za celý český fotbal. Jako jediní jsme se do téhle soutěže dostali a hned jsme hráli první zápas o šest bodů, protože jsme byli Steaue Bukurešť rovnocenným soupeřem.

Věděli jsme, že když ten zápas zvládneme, jsme jednou nohou v Poháru UEFA. To samé má dnes Plzeň proti Borisovu. Byla to tedy zodpovědnost a nervozita, protože šlo o vstup do velké soutěže.

A co říkáte skupině s Borisovem, AC Milán a Barcelonou?

Nebudeme si nic nalhávat, ti dva giganti jsou na jiné úrovni. I když musím říct, že mně se AC Milán už delší dobu až tolik nelíbí. Drží se pořád nahoře, ale určitě se s nimi dá hrát. Jim soutěž přece jenom začala až teď, Plzeň je rozehraná a může překvapit. Určitě se to ale bude odvíjet od toho prvního zápasu. Když ho zvládnete, naroste vám sebevědomí.

Asi je důležité mít v mužstvu v takových okamžicích hráče zkušeného, který zná prostředí Ligy mistrů, jako byl ve Slavii Vladimír Šmicer. Může hrát v Plzni podobnou roli Pavel Horváth?

Vláďa Šmicer, to byla persona sama o sobě. I když byla nervozita, tak se snažil o nadsázku a humor, čímž ta nervozita snáz opadla. To samé Pavel Horváth. Všichni víme, jaký je to šprýmař a že dokáže nabudit příjemnou atmosféru. Před zápasem by rozhodně neměla být taková nervozita, že jste strnulí a bojíte se přihrát. Do utkání musíte jít uvolnění s tím, že nemáte co ztratit.

Další otázka je, jestli má Plzeň zůstat u svého atraktivní pojetí hry. Jestli tím neriskuje podobný debakl jako Slavia na Arsenalu, tedy 0:7?

Plzeň by se neměla dívat na Borisov, měla by se dívat sama na sebe. Hrajou svým stylem, velice dobře útočně, po stranách, mají to dobře poskládané od gólmana až po 'hroťáka'. Věřím, že trenér Vrba jim naordinuje dobrou taktiku.

S Barcelonou je to úplně něco jiného. Už jen ta psychika, vědomí toho, že hrajete proti takovému celku, vás sráží o třídu níž. Tam to bude určitě o něčem jiném, ale proti Borisovu to je, jak kdyby hráli naši ligu.

Jak prožívá slávista, že prvním týmem, který dostal do nového Edenu Ligu mistrů, není Slavia, ale Plzeň?

To je strašná otázka, co jste mi dal (smích). Já jim to strašně přeju těm klukům. Je to největší vyznamenání toho fotbalu, ale jako slávista a každej fanoušek Slavie budu určitě skřípat zubama, že hrajou na našem stadionu a že si to neodehrají na svém. Pro byznys je to výborné v tom že tam přijde dvacet tisíc lidí, takže budou mít jednou tolik peněz z příjmů. Bude to ale smutné, že v Edenu nebudou hrát červenobílí, ale červenomodří.

Jan Pokorný, Jan Kaliba, Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme