Ve Skotsku opět dostanou šanci mladíci

Utkáním ve Skotsku zahájí fotbalová reprezentace přípravu na evropskou kvalifikaci. Proti soupeři, který bude stát českému týmu v cestě na EURO 2012. V českém týmu sice schází některé opory, trenér Michal Bílek tak má alespoň možnost prověřit si sílu mladíků. Do Skotska výprava zamířila v úterý hodinu před polednem, v 19 hodin pak Češi vyběhli k oficiálnímu předzápasovému tréninku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česko - Severní Irsko | Foto: Tomáš Adamec

V českém týmu schází některé opory, největší ztrátou je absence gólmana Petra Čecha. Šanci tak ale mohou dostat další fotbalisté z širšího reprezentačního kádru. Každopádně utkání ve Skotsku, pokud pomineme nepodařenou turnajovou účast v Emirátech, zahajuje novou etapu národního týmu.

To zdůrazňuje reprezentační manažer Vladimír Šmicer: „Teď máme minimálně půl roku na to, abychom dali mužstvo do hromady, aby se kluci cítili jako součást party aby to pak bylo znát i na hřišti."

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Skotsku opět dostanou šanci mladíci

Vladimír Šmicer také prozradil, co by mělo na hřišti na Skoty platit: „Naše přednosti. Budeme se snažit o kombinační hru, být co nejvíc nebezpeční před soupeřovou brankou," řekl.

Jenže pravdou je, že tentokrát chybí i reprezentační zkušenosti. Ty řada hráčů musí teprve získat. Vladimír Šmicer souhlasí: „Určitě. Když se podívám na věkové složení mužstva nebo na počet odehraných zápasů v reprezentaci, tak nemáme moc zkušené mužstvo. Ale ti kluci v těchto těžkých zápasech zase vědí, že nemají co ztratit."

Zahrají si Kušnír, Morávek nebo Holek

Asi největší problémy musel trenér Michal Bílek řešit při zranění Petra Čecha na brankářském postu. Jaroslava Drobného nakonec doplnil plzeňský Michal Daněk. „Měl velmi dobrý podzim, proto dostane příležitost," řekl o něm reprezentační manažer.

Daněk není jediný, kdo na ostrovech dostane šanci v národním týmu jako nový nebo staronový hráč. Reprezentační kouč Michal Bílek by chtěl vyzkoušet i další fotbalisty: „Ondra Kušnír, který nemá ještě ani jeden reprezentační start. Byť s námi byl v Emirátech, tak kvůli zranění do hry nezasáhl. Proto dostane příležitost. Je tady Mario Holek, hráč, který v mých očích patří do okruhu těch, kteří by v národním mužstvu v budoucnu měli hrát, a tak dostane prostor na postu defenzivního záložníka," řekl Bílek.

Na reprezentační premiéru se může těšit také záložník Schalke 04 Jan Morávek, přestože v Bundeslize nedostává tolik příležitostí, kolik by si asi sám přál. A nejen on. Co rozhodovalo právě v jeho případě?

Pro Michala Bílka prý splňuje přesně to, co se očekává od ofenzivních záložníků: „Pracuje na velkém prostoru, je silný na balónu, dobrý do kombinace, navíc je to hráč, který se dostává do zakončení. Přestože v Schalke nedostává takovou příležitost, jakou bychom si přáli, tak ho bereme s sebou a určitě prostor dostane," říká kouč.

Do národního týmu se vrací také další středopolař Rudolf Skácel. Michal Bílek u něj oceňuje jeho kopací techniku: „Je to také hráč, který je v záloze silný na balónu, má velmi dobrou kopací techniku, zahrává standardní situace, má výbornou střelbu ze střední vzdálenosti a proto je nominován."

První letošní prověrka je samozřejmě testem před samotnou kvalifikací. Český výběr čeká konfrontace s ostrovním fotbalem, který nabízí řadu osobních soubojů a vysoké nasazení.

Poslední tři vzájemné duely obou soupeřů skončily výhrou české reprezentace. Naposledy v přípravě, která se v roce 2008 hrála v Praze, zvítězilo Česko 3:1. Středeční utkání začíná ve 21 hodin. Radiožurnál nabídne vstupy z prvního poločasu a v přímé reportáži celé druhé dějství.

Pavel Petr, Martin Hlucháň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme