Ve vyspělých zemích by obvinění hráči nastoupit nemohli, říká Dušan Svoboda

Fotbal je pro ně často jediným, co v životě mají. Jenže je dost možné, že už si ho nikdy o body či peníze nezahrají. Minimálně v Česku, kde mají momentálně zastavenou činnost. Obvinění ve velké sázkařské kauze se teď stávají věčnými náhradníky, přestože vyšetřování případu ještě zdaleka není u konce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Místopředseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) Dušan Svoboda hovoří o odvolání komise rozhodčích jako o znásilnění profesiálního fotbalu | Zdroj: ČTK

Vladislavu Větrovcovi se způsob potrestání fotbalistů nelíbí: „Jsme v právním státě a musíme ctít presumpci neviny. Jsme sportovci, máme se chovat gentlemansky, takže nejdříve měli ty hráče pozvat, nechat si to vysvětlit a teprve potom rozhodnout.“

Jako prezident divizních Lovosic drží Větrovec (mj. muž spojený s kauzou ústeckého soudce Berky, pozn. autora) ochrannou ruku nad Vítězslavem Brožíkem, jedním z obviněných v kauze, a je přesvědčený, že se tento kdysi ligový útočník ničeho velkého nedopustil. Rozhodnutí disciplinární komise zastavit hráčům činnost chápe spíš jako gesto typu, 'podívejte, jak rychle jsme s těmi hříšníky zatočili'.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda Ligové fotbalové asociace Dušan Svoboda si myslí, že by fotbalisté obvinění z účasti na švindlování s výsledky ve vyspělých zemích nemohli nastoupit

„Obviníme jedenáct hráčů, řekneme, že to byli oni, a uděláme demonstrativní rozhodnutí. Rozhodlo se takhle díky tomu, že se o to zajímají média. Kdyby se o tuto problematiku média nezajímala, tak by nikdy nikdo takhle nerozhodl,“ říká Vladislav Větrovec.

Někteří kluboví činovníci teď zkoumají, jestli vůbec má na něco takového česká fotbalová asociace právo, a hledají pomoc třeba i za hranicemi. Svazová disciplinární komise si zatím v této kauze nepočíná zrovna nejobratněji a svědčí o tom i komunikační šum, který umožnil obviněným hráčům o víkendu bez rizika nastoupit, přestože už sami dobře věděli, na čem jsou. Ale zřejmě si je proviněním fotbalistů zapletených do této kauzy po nahlédnutí do policejní dokumentace jistá, i když ještě neví, jak celý případ v civilním procesu dopadne.

V sázkařské aféře disciplinární komise FAČR předběhla trestní řízení

Číst článek

„Já jsem o tom s předsedou disciplinárky krátce hovořil. Podle toho, co já vím, je to v souladu se všemi řády. Neumím si ale představit, že by třeba v Německu sdělili hráčům obvinění a oni by o víkendu hráli. Bez ohledu na to, jestli to projednává nebo neprojednává disciplinární komise,“ myslí si šéf Ligové fotbalové asociace Dušan Svoboda, který teď mohl i díky reportážím Radiožurnálu sledovat něco opačného.

Lidé z klubů, kde obvinění hráči nastupují stejně jako samotní fotbalisté, nedokonalosti ve způsobu předávání informací disciplinární komise ochotně využili.

„Ve všech těch klubech vědí, že jsou ti hráči vyšetřovaní. Neumím si představit, že by v Německu nebo v Premier League nechali takové hráče hrát. Bohužel je to obrázek naší společnosti,“ dodává Dušan Svoboda.

Jaroslav Plašil, David Nyč - NEPOUŽÍVAT Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme