Vedení fotbalové Slavie vyhlíží blyštivější zítřky a hlavního sponzora

Fotbalová Slavia prožila za 120 let své existence, které si v těchto dnech slavnostně připomíná, těžké časy. Komunistický režim ji vystěhoval ze stadionu na Letné, sebral jí tradiční jméno i hráče, na které se jeden čas skládali fanoušci. Teď zažívají slávisté také chmurné časy, ale už přičiněním vlastních funkcionářů. Po tučných létech s tituly a Ligou mistrů se klub ocitl na pokraji bankrotu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Synot Tip Aréna | Foto: Tomáš Adamec

Ten už dnes klubu s hvězdou ve znaku nehrozí, ale má majitele Aleše Řebíčka s rozporuplnou pověstí, chybí jí hlavní sponzor, na zápasy chodí málo fanoušků a sportovně upadla Slavia do ligového průměru, odkud chce uniknout.

„Jaro bude Slavia potřebovat na to, aby skončila, řekněme, osmá. Další sezonu už by mohla bojovat o postup do evropských pohárů. Další rok už by to mohlo být na titul. To beru jako realistické plány,“ hýří optimismem Ivan Bican, syn největší legendy slávistické historie Josefa Bicana.

A svou představu přednesl také muži, který má návrat Slavie zpátky mezi českou fotbalovou šlechtu na starost, tedy generálnímu manažerovi Zbyňku Kusému.

Přehrát

00:00 / 00:00

Fotbalový klub Slavia Praha slaví 120 let od založení, budoucnost ale zatím příliš růžovou nemá

„Bylo to hodně odvážné tvrzení. Přání je, abychom se na špici dostali okamžitě, ale prostě v tuhle chvíli není možné nominovat Slavii do zápasů, které českou veřejnost zajímají, tedy do pohárové Evropy. Ten horizont vidím minimálně rok nebo dva.“

Kusý řeší základní problém, který s návratem na ztracené pozice úzce souvisí. Slavia, jeden z největších českých sportovních pojmů a značek, není atraktivní pro sponzory, její dres je čistý a titulárního partnera stále hledá.

Kusý: Slavia je vnímána negativně

„Za tu dobu, co tu jsem, tak jsem si všiml určitého odtažení určitých společností a lidí, kteří velmi nelibě nesli to, co se tady v posledních, já nevím, pět šest let dělo. Byly doby, kdy problematika Slavie byla vnímána negativně. Většina lidí si to potom spojí marketingově s něčím, co je negativní, a nechce s tím mít nic společného. Musíme udělat všechno proto, aby se to výrazně změnilo. Jednáme se třemi společnostmi a je to pouze otázka podmínek a doby trvání kontraktu,“ říká Kusý.

Slavii v očích případných sponzorů v poslední době hodně srážela neprůhledná majitelská struktura a neprůhledné hospodaření, kvůli kterému se po účasti v milionářské Lize mistrů stal ze zajištěného klubu fotbalový žebrák.

Dnes může některé potenciální partnery odrazovat rozporuplná postava podnikatele Aleše Řebíčka, který klub vlastní, a do značné míry financuje. A na tom se podle Kusého v nejbližší době nic nezmění.

V Řebíčkovi problém Kusý nevidí

„Podle informací, která mám já, tak se hodlá angažovat dlouhodobě, angažuje se velmi výrazně. Nesouhlasím s hodnocením, které v mnoha případech média přinášejí, protože mnohokrát se jedná o nesmysly, které se nikdy nestaly.“

„Myslím si, že jeho odchod není na pořadu dne. Slavia jako takové je stodvacetiletý organismus, který má svoje symboly, kvalitu a značku. S touhle věcí jsem se já osobně, za sedm měsíců mého působení nesetkal,“ odmítá Kusý zmíněnou myšlenku, že by se od Slavie odvraceli případní sponzoři kvůli osobě majitele, bývalého ministra dopravy Řebíčka, kterého ještě předloni vyšetřovala policie, než případ odložila.

V neděli slávisté v Národním divadle opráší zašlou slávu a budou nostalgicky vzpomínat. Čeká je ale hodně práce, aby se k radostným okamžikům nemuseli vracet do minulosti a mohli se při nich zase pravidelně scházet v zaplněném Edenu.

Jan Kaliba, Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme