Veltins Aréna - fotbalový chrám, ve kterém je pořád plno

Nou Camp a San Siro - tyto dva slavné stadiony už si v letošní sezóně fotbalisté Plzně vyzkoušeli. Dnes je čeká exkurze dalšího nádherného stánku. Odvetu play-off Evropské ligy odehrají proti Schalke ve Veltins Aréně v Gelsenkirchenu, která patří mezi ty nejhezčí v Evropě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Veltins Arena v Gelsenkirchenu, dějiště odvetného duelu mezi Schalke 04 a Viktorií Plzeň

Veltins Arena v Gelsenkirchenu, dějiště odvetného duelu mezi Schalke 04 a Viktorií Plzeň | Foto: Michal Jurman

Jenny Elgertová má krk několikrát omotaný klubovou šálou. Své hlasivky si totiž musí chránit, protože je během dne často namáhá. Mladá žena provází hosty arénou v Gelsenkirchenu, a protože fanoušků má Schalke v okolí i celém Německu hodně, je také dost lidí, kteří si zaplatí 9 či 5 EUR za zhruba 75 minutovou prohlídku.

„Byl jsem ve Wolfsburgu, jeden hráč mě vzal na nádraží a říkal: ‘Hele, tamhle jde nějaký fanoušek Schalke.‘ A těch je po Německu plno, je to asi jako Bayern. V Německu, když jdeš kamkoli, tak vidíš znak Schalke,“ říká o fanoušcích Schalke 04 Petr Šebesta, překladatel, který v Německu žije.

Klub má po Bayernu a Dortmundu zřejmě největší fanouškovskou základnu. A vidět to je také tady ve Veltins Aréně i v době, kdy zbývá do zápasu ještě hodně času. Hranice jednoho milionu návštěvníků exkurze už byla dávno překonaná, přestože se jedná o poměrně novou, sotva deset let starou halu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Veltins Aréna - fotbalový chrám, ve kterém je pořád plno.

A nevypadá to, že by lidé ztratili v nejbližší době o prohlídku zájem. Svézt se na rotopedu v hráčské posilovně, posadit se na lavičku přímo v kabině domácího týmu na místě hvězdného útočníka Raúla či německého reprezentanta a kapitána celku Höwedese se Vám nepoštěstí každý den.

Denně sem tak přicházejí noví a noví fanoušci. Někteří i z mnohem vážnějších důvodů. Aréna má jako jediná v Německu také svou kapličku, kde se konají křty a svatby. A jak prozradí ve svém výkladu průvodkyně Jenny, je to jedna z mála místností která není vyladěná do modré a bílé.

Jinak je bílá a modrá opravdu všude, kam se podíváte. A pochopitelně i v hráčském tunelu.
12. června v roce 2006 tudy nastupovali ke svému nakonec vítěznému zápasu proti Američanům na světovém šampionátu čeští fotbalisté.

Loni v létě šel tou samou cestou i bývalý reprezentant Pavel Kuka, který jako někdejší útočník Kaiserslauternu poznával atmosféru ještě starého Parkenstadionu. „Měl jsem štěstí zažít i tuto atmosféru a zahrát si tady. Byl jsem pozvaný na rozlučku Bordona, bylo tady 40 tisíc diváků. Měl jsem tu čest si tady vstřelit branku a bylo to příjemné.“

Vstřelit gól v nádherné aréně, tentokrát už soutěžní, se dnes budou snažit také plzeňští fotbalisté. Jak se jim daří, se můžete dozvědět i na Radiožurnálu, který odvysílá vstupy z prvního a přímou reportáž druhého poločasu.

Jaroslav Plašil, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme