Vést v poločase 2:0 už se fotbalistům mnohokrát nevyplatilo

Čeští fotbalisté cítí velkou šanci, že si i popáté v řadě zahrají na evropském šampionátu. Ale zároveň jsou hodně opatrní, navzory tomu, že si do černohorské Podgorice povezou k barážové odvetě náskok 2:0 z prvního zápasu na Letné.

Tomáš Rosický může mít po prvním zápase důvod k úsměvům

Tomáš Rosický může mít po prvním zápase důvod k úsměvům | Zdroj: ČTK

"Je to pro nás první poločas, tam to bude něco jiného - můžeme říct malé peklo. Bude to hektické, teď jsme udělali dobrý první krok, ale to je tak všechno," varuje kapitán Tomáš Rosický. Vždyť jen v české nebo československé historii najdeme dost případů, kdy tým vedení 2:0 neudržel a náskok ztratil v mnohem kratším časovém úseku než v jednom celém utkání.

Vzpomeňme třeba na EURO 2008 a zápas s Tureckem nebo na nakonec vítězné bělehradské finále 1976 a duel s tehdejším "západním" Německem. Vyhrávat v poločase o dva góly je podle některých trenérů dokonce ten nejhorší výsledek, a byť se to zdá absurdní a Černohorci by jistě rádi měnili, shazovat tento názor podpořený letitou zkušeností jen tak snadno nelze. Ostatně sami fotbalisté se o to ani nesnaží.

00:00 / 00:00

Ohlasy sbíral po prvním utkání reportér Jaroslav Plašil

"Viděli jsem, že když jsme ve druhém poločase na pár minut vypli, tak hned toho využili a měli šance. To si nemůžeme dovolit. S vědomím, že máme nahráno, to může být ošidné, ale jsme pokorní," říká už pár měsíců klíčový muž české reprezentační zálohy Petr Jiráček.

Po prvním utkání na Letné si vysloužil obdiv soupeře, a protože dokázal hrát důrazně, ale zároveň čistě, může se Černohorcům připomenout ještě jednou v odvetném duelu v Podgorici.

"Snažil jsem se soustředit a když byl nějaký ostřejší souboj, tak jsem spíš ubral, než abych dostal žlutou kartu," narážel Petr Jiráček na své karetní ohrožení. Právě disciplína včetně té herní, to byla vlastnost, kterou český tým v prvním zápase na Letné oplýval, a podle kapitána Tomáše Rosického ne náhodou dovedla tým k nadějnému výsledku.

"To je ta cesta, jak přes baráž přejít. To není něco, co jsem si vymyslel, ale už jsem dvě hrál. A i historie už to párkrát ukázala," připomíná Tomáš Rosický, pokud český tým dokáže zahrát podobně disciplinovaně i za mnohem náročnějších podmínek v bouřlivější kulise v Podgorici, nemělo by mu EURO navzdory ošidnému poločasovému stavu 2:0 uniknout.

Mimochodem, hra reprezentačního kapitána na Letné rozhodně evropské parametry měla. "Já jsem tu od toho, abych na kluky působil co nejklidnějším dojmem. Kdybych panikařil, tak by bláznili všichni. Tohle, myslím, funguje, tak v tom budu pokračovat," dodává Rosický.

Jaroslav Plašil, Martin Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít