Viktoria Plzeň si zvyká na pražský Eden, zřejmě její domov pro LM

Známé pivo - to byla většinou jediná asociace, kterou v cizině vyvolal název města Plzně. Teď se ale minimálně Evropa učí novou souvislost. Plzeň znamená i výtečný fotbal, kterým se český šampión probil až do Ligy mistrů. Viktoria to stvrdila výhrou 2:1 nad FC Kodaň. V pražském Edenu zavládla na české poměry dlouho nevídaná fotbalová euforie. Ale nerodila se jednoduše.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktorie Plzeň s FC Kodaň v pražském Edenu. | Foto: Filip Jandourek

Stadionem už se nesla znělka Ligy mistrů a španělský sudí Carballo poprvé pískl do píšťalky, ale vyprodaný Eden v tu chvíli rozhodně plný nebyl. Špatně nastavený systém vstupu do některých sektorů způsobil, že se řada diváků nedostala na svá místa včas. Atmosféra u turniketů byla značně nervózní.

„Asi to tak bývá v Čechách a na Slovensku, že zápasů s vyprodaným hledištěm není moc, a když přijde, tak jsou problémy. Ale to vítězství viděli asi všichni,“ všiml si i Marek Bakoš, že při výkopu nebyly všechny sedačky obsazené a že pořadatelství prvního plzeňského vystoupení v domácím utkání, které už neslo všechny parametry Ligy mistrů, mělo své mouchy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Viktoria Plzeň si zvyká na pražský Eden, zřejmě její domov pro LM

Seznamování Viktorie Plzeň a fotbalové Evropy je tedy jaksi vzájemné. Ale pro plzeňské hráče bylo i v edenském azylu nakonec velmi příjemné.

Ačkoli kapitán Pavel Horváth si stačil všimnout, že řada lidí fandila jeho týmu poprvé v životě. „Někteří diváci odpovídali na ‘červená‘ ‘Plzeň‘ nebo třeba ‘bílá‘. Bylo to trošku takové chaotické. Ale věřím, že si do příště zvyknou a bude to lepší. Ale atmosféra byla skvělá, pro nás nezvyklá. A i to na nás možná v první půli působilo, protože jsme se opravdu neslyšeli.“

Z Horváthových slov se dá vyčíst, že Západočeši už tak trochu počítají s tím, že UEFA neschválí plzeňský stadion jako vyhovující pro Ligu mistrů, i když klub se to ještě pokusí zvrátit. Více realisticky ale vypadá varianta Eden.

A zdá se, že po zážitku středeční noci vzali fotbalisté Viktorie pražský stadion na milost, i když Štruncovy sady jsou Štruncovy sady. „Přeci jenom tam jsme doma. Ale když sem přijede 20 tisíc diváků a vytvoří nám skvělou domácí atmosféru, tak v tom nevidím problém,“ prohlásil Petr Jiráček.

Viktorie Plzeň s FC Kodaň v pražském Edenu. | Foto: Filip Jandourek

A zdá se, že nálada mezi fanoušky je dostatečně euforická, aby se mu jeho přání splnilo. „Jsem rád, že se Plzeň dostala tak daleko. Že stadion není hotový, není můj problém. Ale dokážu jet za Plzní i do Prahy, není to pro mě problém.“ A jelikož se za soupeře v Lize mistrů nabízí třeba i trojlístek Barcelona, AC Milán, Ajax Amsterdam, najde se takových obětavců jako je Libor z Holýšova určitě dostatek.

Jan Kaliba, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme