Vítězný fotbalový tým Zambie vítaly doma nadšeně tisíce lidí

Zambie oslavuje nečekaný triumf národního fotbalového týmu na Africkém poháru národů. Mužstvo zvítězilo nad Pobřežím slonoviny a stalo se mistrem Afriky. Ministr sportu jihoafrického státu přislíbil každému členovi vítězného mužstva, takzvaných Čipolopolo, v přepočtu milion korun jako zvláštní prémii. To představuje pro fotbalisty hrající většinou za tuzemské týmy v chudé zemi obrovskou částku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zambijští fotbaloví fanoušci vítají národní tým v Lusace | Zdroj: Reuters

Návrat zambijských hrdinů z turnaje v Gabonu a Rovníkové Guineji provázelo nadšení i velké emoce. Hráče vítaly v metropoli Lusace tisíce lidí. Někteří kvůli tomu přišli pěšky z venkova, mnozí si vzali kvůli oslavám dovolenou.

Vítězství věnoval tým bez hvězd celému národu, který se pomalu vzmáhá ze dna chudoby, ale také památce reprezentace z počátku devadesátých let. Ta totiž kompletně zahynula během letu na utkání do Senegalu krátce po mezipřistání v Gabonu, kousek od stadionu, na kterém teď zambijský tým slavil.

Úspěch sympatického mužstva, atraktivní zápasy i dobře zvládnutá organizace ze strany dvojice pořádajících zemí znovu zvýšily upadlou prestiž afrického mistrovství. V minulých letech ji srazily matné výkony, špatní rozhodčí a především násilný útok proti týmu Toga v Angole.

Fotbal není v Africe jen sportem, ale i motorem pozitivní společenské změny. Ve vítězné zemi teď mají lidé o důvod ke štěstí víc, napsal list Zambia Daily Mail.


Zvětšit mapu

Jan Prokeš, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme