Vršovický stadion Ďolíček s pohnutým osudem slaví osmdesátku

Když na něm dával fotbalista Jiří Sloup branku slavnému Ajaxu, mačkalo se v jeho ochozech zřejmě víc než povolených 18 000 diváků. To měl fotbalový stadion ve Vršovicích sotva padesátku na krku a byl v celkem slušné kondici. Dnes má přesně osmdesát let, chátrá a jeho budoucnost je zatím stále dost nejistá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stadion Bohemians (Ďolíček) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Jeho podobu navrhl vršovický architekt Vejvoda, původně se jmenoval Dannerův na počest někdejšího předsedy klubu a už několik desítek let se mu říká Ďolíček. A hlavně je to víc než stadion.

„Ďolíček zůstane Ďolíčkem, a je to pro mě to nejdůležitější,“ říká jeden z fanoušků.

Vzpamatovával se z náletu z konce války, zažil jeden mistrovský titul, i tisícovku mnohem všednějších a skromnějších oslav v rodinném duchu a ‚klokaním‘ kruhu, spoustu napínavých bitev s nádhernými góly, i jednu dramatickou, při které fotbalisté ani nekopli do míče. To když tam v dubnu roku 2010 odmítli střížkovští Bohemians nastoupit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Jaroslava Plašila přibližuje pohnutý osud vršovického stadionu zvaného Ďolíček, který dnes slaví 80. narozeniny

Nenáviděný rival ze Střížkova tehdy mizel z Ďolíčku a téměř současně také z prvoligové mapy. Ale netrvalo to dlouho a odejít musel také domácí tým. Stadion přestal vyhovovat parametrům nejvyšší soutěže, na rekonstrukci nebyly peníze, a tak se odtud ‚klokani‘ s pětiletou nájemní smlouvou v kapse stěhovali do nedalekého Edenu.

„Bohemians tam nebudou jako náhodný tým, který jel jenom kolem,“ říkal v té době Radiožurnálu zástupce vlastníka z CTY Group Ondrej Oravec.

Jenže na novou vršovickou adresu drtivá většina fanoušků ‚klokanů‘ odmítla chodit. Stadion v Ďolíčku pro ně byl a je možná i víc než klub samotný, kvůli jeho záchraně také řada z nich vstoupila do komunální politiky.

Právě zastupitelstvo Prahy 10 dalo na konci minulého roku fanouškům naději, když schválilo záměr odkupu a rekonstrukce Ďolíčku. Jestli to ale zároveň znamená, že na lukrativním místě nebudou stát domy, jak se řadu let spekuluje, a že se tam ještě někdy vrátí profesionální fotbal, jisté není.

Ďolíček nedáme. Fanoušci Bohemians 1905 nesouhlasí s přesunutím svého týmu na hřiště v Synot Tip Areně. | Foto: Tomáš Adamec

„Je naší povinností se o to snažit. Pokud se přestaneme snažit a budeme dopředu počítat s tím, že ten boj je prohraný, nemáme šanci. Musíme to zkoušet.“

Tato slova v Ďolíčku pronesl herec a velký fanoušek Bohemians Ivan Trojan. To bylo osmého května roku 2010, po zápase s Kladnem, kdy se tam hrála první liga zatím naposledy. Jiný muž, rovněž pevně spjatý s klubem, legendární fotbalista Antonín Panenka, ale v té samé době tvrdil:

„Myslím, že jakmile Bohemka z Ďolíčku jednou odejde, už se nikdy nevrátí.“

Jaroslav Plašil, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme