Vydra zbláznil fanoušky Watfordu i kolínskou, domů ale chodí pěšky

Dvacetiletý český talent Matěj Vydra si podmaňuje Anglii. Tedy zatím aspoň Watford, skoro stotisícové město těsně sousedící s Londýnem. Český fotbalista, který přišel mezi watfordské "sršně" na hostování z Udine, dal o tomto víkendu při výhře 2:1 nad Derby už svou dvacátou branku v sezóně. A je tak nejlepším střelcem týmu, který už se vyšplhal na druhé místo druhé anglické ligy a míří za postupem do Premier League.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Matěj Vydra živý i na papíře - odchod ze stadionu se mění v autogramiádu | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

"Jakou používáš vodu po holení?" ptá se pubertální fanynka, která na Matěje Vydru trpělivě čekala spolu s dalšími příznivci Watfordu ještě hodinu po zápase. "Nevím," usmívá se český mladík, a vyvolá tak zděšený údiv zaskočené slečny.

Nepotěšil ji, a u brány útulného, historií dýchajícího stadionu tak uspokojí aspoň zájemce o společnou fotografii a sběratele autogramů, včetně těch z tábora soupeřových příznivců.

"Je to příjemné, když vás lidi poznávají, když vás zastaví a chtějí se s vámi vyfotit," usmívá se dvacetiletý talent.

Když rozdá podpisy a úsměvy, nenasedne do auta ani klubového autobusu, ale vydá se do ulic po svých. Domů to má čtvrt hodiny pěšky, a tak se spolu se čtvrtým nejlepším střelcem druhé anglické ligy proplétáme ztemnělými uličkami a ponořeni do hovoru zapomínáme, že v Anglii musí člověk čekat při přecházení silnice nebezpečí z druhé strany, než je naučený.

"Někdy to je problém, protože jste zvyklý koukat na tu českou stranu. Nejhorší byly ze začátku při řízení kruhové objezdy, ale teď už je to v klidu, jako bychom jezdili v Česku nebo Itálii."

Český mladík mluví v množném čísle, protože do klubu přišel loni v létě spolu s dalším, o sedm let starším Čechem Danielem Pudilem a jeho přítomnost je pro Vydru velkou pomocí.

"Já neumím anglicky, tak mi ze začátku hodně pomáhal a sháněl byt, taky jsem u něj asi dva nebo tři měsíce bydlel. Padl jsem si do oka s ním i jeho přítelkyní, jeho syn mě má celkem rád, takže jsme taková malá rodinka. Já jsem se k nim v podstatě přifařil," směje se Matěj Vydra.

K úsměvům to na stadionu Vicarage Road i v jeho okolí teď přímo vybízí, Watfordu se daří a v druhé anglické lize si tyhle pocity můžete užívat jako v žádné jiné významnější soutěži Evropy. Každý tým tu za sezónu odehraje - jenom v lize - minimálně 46 zápasů.

"V Česku se jich hraje třicet a to jsme měli už před čtyřmi koly. Je teprve únor, tempo je ďábelské, ještě nám zbývá dvanáct utkání. Ti, co hrají play-off, mají ještě třeba o tři týdny delší sezónu. Je to náročné, zvlášť když se hraje úterý-sobota-úterý," říká pětinásobný český reprezentant, ale s českým modelem, kdy se v zimě místo hraní zápasů běhá po lese nebo se nabírá fyzická kondice na běžkách, by rozhodně neměnil.

S Watfordem na trénink do Španělska

Ve Watfordu reagují na mráz a sníh poněkud jinak. Když je potřeba, odletí mužstvo mezi dvěma ligovými zápasy na pár dní za kvalitními tréninkovými plochami do teplejších krajin.

"Letěli jsme do Španělska, tam jsme odtrénovali a pak jsme přiletěli na zápas. Myslím, že se trenér Zola zmínil, že potřebujeme kvalitní podmínky na trénink, klub ho v tom podpořil a poslali nás do Španělska. Pak se vyhrálo, takže všechno bylo splněné, jak mělo být."

A nejen kvůli tomuto zpestření pro fotbalistu nepříjemného zimního období si Matěj Vydra nemůže zmíněného kouče Gianfranca Zolu vynachválit.

"Je to dobrý trenér, hrával fotbal, takže ví, co potřebují hráči. On byl útočník, já jsem útočník, takže mně to vyhovuje. Vždycky ho vyslechnu a snažím se z toho hodně vzít. On dával za Chelsea hodně gólů, tak doufám, že se mu budu líbit, když je dávám taky," přeje si skromně Vydra a odpověď, kterou bývalý střelec Chelsea Gianfranco Zola Českému rozhlasu dal, může českého fotbalistu těšit.

Zola: Z Vydry se stává špičkový fotbalista, prosadí se všude

"Z Matěje se stává opravdu špičkový fotbalista. Věděli jsme, že přivádíme kvalitního hráče, ale teď jsme moc spokojení s tím, jak umí být tomuhle mužstvu prospěšný, a to nejen svými góly, které jsou samozřejmě tím, co je nejvíc vidět. Ale jeho schopnost pracovat pro tým a podílet se na mezihře, to je pro nás taky moc důležité. Myslím, že se v Anglii prosadí. Když umíte hrát fotbal jako on, tak se vám to povede kdekoli," chválí svého svěřence Gianfranco Zola.

Ale zvlášť pokud Sršni, jak se zdejšímu týmu přezdívá, dotáhnou postup do Premier League do úspěšného konce, klidně by Matěj Vydra ještě vydržel hrát tady, kousek za severní hranicí Londýna.

"Teď si tu užíváme tu naši fotbalovou pohodu," říká bezstarostně působící Matěj Vydra, loučí se a mizí za dveřmi, ze kterých pravidelně vychází šířit slávu českého fotbalu v zemi téhle hře zaslíbené.

Jan Kaliba, Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme