Výhra nad Polskem je bez radosti, účast na MS jen teorií

Prohra Slovenska se Slovinskem 0:2 zastínila radost z výhry českých reprezentantů nad Polskem. Před posledním zápasem by výběr Ivana Haška postoupil do baráže pouze když porazí Severní Irsko a Slovincům se to samé nepovede v San Marinu. Jeden z nejmenších států Evropy ale za posledních 20 let pouze jednou vyhrál a čtyřikrát remizoval. Naposledy neprohráli před pěti lety.

Tomáš Necid střílí první branku zápasu

Tomáš Necid střílí první branku zápasu | Zdroj: ČTK

Český tým chtěl podle trenéra Ivana Haška aktivně začít a už ve 3. minutě z toho mohl být gól. Centr Pudila ale Baroš na kluzkém povrchu netrefil. Mokrá tráva z neustálého mrholení byla po většinu utkání největším soupeřem Čechů, problémy dělala jak při pohybu, tak zpracování a výsledkem byl tlak Poláků.

Soupeř bránil ve všech hráčích, naopak české mužstvo nachávala záložní řada často na pospas. Výsledkem byla 20. minuta hry, kdy průnik po levé straně zakončil Obraniak  zpětnou přihrávkou na úplně volného Iwaňského, tomu ale skočil míč o drn, nepovedenou střelou sice trefil svého spoluhráče před prázdnou bránou, ale v ofsajdu.

Nepřesná česká kombinace uměle udržovala polský tlak, obránci Sivok s Hubníkem odvraceli jeden roh za druhým.

00:00 / 00:00

CZE - POL očima reportéra Jaroslava Plašila

Hosté hráli v obraně pečlivě, veškeré nebezpečí řešili nekonstruktivními odkopy. Jeden z mála pokusů o kombinaci na  vlastní polovině jim ale v 37. minutě zachytil Pospěch, odcentroval před branku, kde míč nejprve netrefil Papadopulos, ale poté ho do sítě úspěšně dopravil Baroš. Rozhodčí branku ale správně neuznal pro postavení aktivně hrajícího Papadopulose mimo hru.

S deštěm odešly nepřesnosti

O poločase přestalo na letenský trávník hustě mrholit a místo nevýrazného Papadopulose šel na hřiště Tomáš Necid.

Česká kombinace rázem nabyla přesnosti, zejména souhra Rosického s Plašilem byla pro soupeře nebezpečná. Právě po překvapivé přihrávce Plašila Rosickému vybídl záložník Arsenalu Tomáše Necida. Ten se s míčem dostal do vápna, křižován protivníkem si přehodil míč na silnější pravou nohu a lehkým kiksem poslal pomalu skákající míč do tyče, od které se sotva dokulil za brankovou čáru - 1:0.

V bílém hrající domácí poté polevili, nebezpečná byla zejména hlavička Jeleně v 58. minutě. Polský útočník ji poslal přímo pod břevno, vysoký kapitán Petr Čech ale konečky prstů vyrazil. Stejnou část svého těla použil i Kowalevski na druhé straně - nebezpečně hlavičkoval po přímém kopu Rosického Tomáš Sivok.

V závěru Češi zvýšili vedení, když další centr Pospěcha, poslal netradičně hlavou přesně za bližší tyč Jaroslav Plašil.

Slovensko nepomohlo

Dvoubranková výhra ale tentokrát české hráče nepotěšila. Pro zachování naděje do posledního kvalifikačního duelu proti Severnímu Irsko potřebovali fotbalisté remízu Slovenska se Slovinskem - ideálně výhru domácích.

SVK - SLO očima Tomáše Kohout

Jenže duel v Bratislavě nezačalo Slovensko vůbec dobře. Jen díky brankáři Muchovi drželo remízu, která jim stačila pro jistotu postupu na šampionát. Šance domácího Dúrici v 6. minutě sice skončila na tyči, ale to bylo po zbytek zápasu vše. To nejhorší přišlo v 56. minutě, kdy slovinský Birsa zdálky přesně trefil k tyči slovenské branky.

Jednogólový náskok hostům stačil, neškodné Slovensko se k jejich brance téměř nepřiblížilo. Ve snaze vyrovnat ještě domácí kapitulovali, když prošel v poslední minutě celou jeho obranou bývalý hráč Sparty Pečnik a zřejmě utnul naděje českého týmu.

,, Je to nepříjemné, vyhrajete, ale nemáte šanci hrát o postup, " nehodnotil se duel lehce Michalu Papadopulosovi.

,, Udělali jsme dnes vše proto, abychom se dostali do baráže. Bohužel nám Slováci nepomohli, " pronesl Daniel Pudil.

Tomáš Kohout, Pavel Petr, Jaroslav Plašil, Martin Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít