Výsledek druhé volby předsedy FAČR je nejistý

Už zítra se pozornost většiny fotbalové veřejnosti obrátí definitivně z barážového boje české reprezentace směrem k nymburskému sportovnímu centru. Právě zde se totiž uskuteční v krátkém období už druhá mimořádná valná hromada Fotbalové asociace České republiky, která má za úkol zvolit si svého nového předsedu. Už nyní je ale jasné, že úkol to bude možná nad síly přítomných delegátů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Pelta odcházel mírně rozčarován

Miroslav Pelta odcházel mírně rozčarován | Zdroj: ČTK

„Pro český fotbal udělal opravdu hodně práce, taková osobnost se bude těžko nahrazovat,“ nechal se po odstoupení Ivana Haška z pozice předsedy fotbalové asociace slyšet její místopředseda za Moravu Dalibor Kučera.

Že ona náhrada bude ale až tak těžká, netušil možná ani on. Bez své předsednické tváře je český fotbal už téměř půl roku a před nadcházející volbou některé indicie už nyní ukazují na to, že tento stav zůstane neměnný i po nadcházející valné hromadě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výsledek druhé volby předsedy FAČR je nejistý

Prvotní impuls k tomu vzešel už 16. září, kdy na prvním zasedání nedošlo ke shodě ani nad tím, kdo má vlastně právo hlasovat, natož ke shodě nad jménem nového předsedy.

Z tohoto důvodu byl právě Kučera vyzván, aby vedl jednání mezi moravskou a českou komorou na téma, podle jakého volebního řádu se bude při volbě postupovat.

„Mám za to, že je potřeba problémové záležitosti v obou komorách odstranit. Chci věřit tomu, že se to podaří, protože předsedu potřebujeme. Řečení najít musíme, je to nezbytné,“ mluvil po zářijovém fiasku Kučera z duše mnoha nejen fotbalovým funkcionářům ale i samotným fanouškům.

Víra je sice mnohdy silnou čarodějkou, v momentálně dusném prostředí českého fotbalu jí ale příliš pšenka nekvete. Zmíněná Kučerova snaha se totiž zřejmě zatím minula účinkem a rozhádanost obou komor by se měla přenést i do sportovního centra v Nymburku. Napovídají tomu i slova jednoho z kandidátů na předsednický post Jindřicha Rajchla. Ten se nechal tři dny před volbou pro Českou televizi slyšet:

„Je tu zřejmá snaha o to, aby došlo k nějakému zvýhodnění. To možná zase vyústí v to, že dojde k zablokování valné hromady.“

Sjednocení Čech a Moravy

Jak se říká, naděje ale umírá poslední, a tak nejen Rajchl, ale i jeho dva protikandidáti Miroslav Pelta a Tomáš Paclík, se do poslední možné chvíle snaží, a jistě se ještě budou snažit, udělat vše pro to, aby se pokud možno vyloučila při případném třetím kole volby možnost patu.

Momentálně totiž platí, že ve třetím kole vyhraje ten z kandidátů, který bude mít větší procentuelní podporu v komoře, za kterou kandiduje. Česká strana chce ale podmínku, aby vítězem byl pouze ten, kdo získá dvoutřetinovou většinu hlasů. Ta moravská zase uvažuje o vítězi, který získá více procent hlasů z obou komor. Přes tento rozpor se nechal Miroslav Pelta slyšet, že podle něj se ve čtvrtek jméno nového předsedy přeci jen dozvíme, a ve vyhlášení příměří mezi Čechy a Moravou doufá i Tomáš Paclík.

„Čechy a Morava se musí sjednotit, nemůžou válčit proti sobě. Chci přesvědčit obě komory, buď se mi to podaří nebo ne. Když ne, nic se neděje, budu se moct aspoň věnovat práci v klubu,“ nabízí Paclík možná jediné pozitivum, které by pro kandidáty přineslo případné opakování zářijového faux pas. Pro český fotbal jako takový by ale pozitivum zřejmě nenašel ani ten nejbystřejší hledač pokladů.

Tereza Jelínková, Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme