Výsledky letošních duelů mezi Plzní a Bayernem nabízejí 42 let starou paralelu

Venku prohra o pět gólů, doma o jediný. Přesně tak dopadli fotbalisté Plzně ve dvojnásobném po sobě jdoucím měření sil s mnichovským Bayernem. Jejich včerejší porážka 0:1 přitom vytvořila v konečném účtování hodně zajímavou paralelu s duely obou týmů, jejichž historie je stará už 42 let.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michal Ďuriš (vlevo) v souboji s Rafinhou během utkání základní skupiny Ligy mistrů mezi Viktorií Plzeň a Bayernem Mnichov

Michal Ďuriš (vlevo) v souboji s Rafinhou během utkání základní skupiny Ligy mistrů mezi Viktorií Plzeň a Bayernem Mnichov | Zdroj: ČTK

Zatímco tentokrát vybíhaly na plzeňský trávník hvězdy typu Ribéryho nebo Lahma, v roce 1971 to byli zase Müller, Beckenbauer nebo tehdy teprve devatenáctiletý Breitner. Právě Paul Breitner se nyní vrátil, nikoli už jako hráč, ale jako ambasador mnichovského Bayernu, poprvé po 42 letech do Plzně.

„Podívejte, aktuální tým, se kterým jste prohráli, je mnohem silnější, než byl tehdy ten náš. Vždyť Guardiola má 23 reprezentantů, nás tehdy bylo asi 13 konkurenceschopných hráčů," dal na fotbalové váhy současný mnichovský tým s tím ze své doby Breitner.

Přehrát

00:00 / 00:00

Letošní zápasy Viktorie Plzeň s Bayernem Mnichov v lecčem připomínají souboje obou celků z roku 1971

Porovnání obou, alespoň ve srovnání s plzeňskou Viktorií, ale nabídlo i po 42 letech nakonec překvapivě totožný výsledek. V Mnichově západočeské výběry prohrály vždy o pět gólů, doma shodně 0:1.

„Plzeň má smůlu v tom, že vždycky, když narazí na Bayern, tak hraje proti soupeři, který je ve skvělé formě. Ať už to bylo v roce 1971, nebo teď po 42 letech, kdy jsme znovu narazili na mužstvo, které vyhrálo Champions League,“ zavzpomínal po včerejší porážce plzeňský kouč Pavel Vrba i na dobu Breitnera, jehož návštěva v září 1971 měla i zajímavou dohru.

Tým mu těsně před hranicemi zastavil a jako zanícenému maoistovi mu řekl, ať si vystoupí a vyzkouší si komunismus také v reálu.

„Byla to velice citlivá doba a já měl v tomto ohledu spor s prezidentem klubu. To, že jsem se zajímal o socialismus a komunismus, ale neznamená, že jsem si myslel, že jsou cestou do ráje," vzpomíná Breitner.

Na favorita znovu nestačila, přesto předvedla Plzeň fotbalovou proměnu

Číst článek

Ne ve všech důsledcích se utkání, do kterého zasáhl, s tím včerejším shoduje. V roce 1971 zápas sledovalo třicet tisíc, včera jen něco málo přes jedenáct tisíc fanoušků. Tehdy stál zlevněný lístek 10 korun, nyní nejdražší 3800 korun. Tehdy se řešila politika, nyní ryze sportovní záležitosti.

„Že tým nemá velká jména, to neznamená, že nemůže hrát dobrý fotbal. A přesně tak to bylo tentokrát s Plzní. Věřili jsme v naši sílu a nakonec se to vyplatilo. Máme tři body, vyrovnali jsme rekord Ligy mistrů v počtu výher v řadě a jsme v jarní fázi soutěže," vypočítával brankář Manuel Neuer aktuální důsledky výhry mnichovského velkoklubu v Plzni, které mohou nabrat ještě zcela jiného rozměru 13. ledna, kdy se budou v Curychu vyhlašovat výsledky tradiční ankety Zlatý míč.

V boji o nejprestižnější individuální ocenění, na které například v roce 1981 jen těsně Paul Breitner nedosáhl, má bavorský klub hned šestinásobné zastoupení.

Jan Kaliba, Michal Jurman, David Nyč Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme