Wolfsburg může být inspirací v rozvoji fotbalové mládeže

Snem většiny mladých fotbalistů je dostat se na profesionální úroveň. Výběr je ale obrovský, a tak kluby dělají velkou selekci. Nadějné hráče si pak v mládežnických kategoriích stahují do tréninkových akademií, kde se snaží rozvíjet jejich talent. Inspirovat by se v tomto směru mohly české kluby třeba v bundesligovém Wolfsburgu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podporu fanoušků Wolfsburgu ještě Václav Pilař na hřišti nezažil

Podporu fanoušků Wolfsburgu ještě Václav Pilař na hřišti nezažil | Foto: Mirko Vasić | Zdroj: Český rozhlas

Mládežnické centrum ve Wolfsburgu zatím nemá tak dlouhou historii. Klub ho otevřel v roce 2007. Většina hráčů je z města nebo okolí a na tréninky dochází. V samotné akademii ale žije i 26 nadějných fotbalistů z jiných částí Německa nebo i ze zahraničí.

„Rodiče mají vždy otevřeno, to ale neplatí pro agenty, protože hráči tady mají domov, je to jejich soukromé území. Mladí fotbalisté mají samozřejmě naopak možnost navštívit rodiče. Myslím, že třikrát měsíčně jim cestu platí klub. Život bez rodiny je pro ně někdy těžký, zvlášť pro cizince, máme tady hráče z Rakouska nebo Polska. Ale je to něco, co musí obětovat, pokud se chtějí jednou stát členy prvního týmu," konstatuje Tim Stegmann - trenér nejmladší kategorie fotbalistů do deseti let.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve fotbalové akademii Wolfsburgu natáčel Mirko Vasić

Hráči mají v centru prakticky vše, od věcí pro běžný život až po fotbalové vybavení. Můžou se tak koncentrovat jen na svůj sen - stát se profesionálem. „Děláme spoustu testů, například zkoumáme atletické schopnosti a další věci, abychom viděli, jaké jsou možnosti růstu hráčů. Kromě zkoumání základních předpokladů ale probíhá nejvíc práce na hřišti s míčem, technické a taktické věci," popisuje Stegmann.

Hlavním ukazatelem úspěšnosti akademií je počet hráčů, kteří se prosadí na nejvyšší úrovni. Z centra ve Wolfsburgu se to za necelých šest let jeho existence povedlo asi devíti fotbalistům. Z toho šesti přímo v klubu.

Akademie Wolfsburgu je na vzestupu

„Pokud nás porovnáváte s jinými akademiemi, musíte vzít v úvahu, že třeba mládežnické centrum Werderu Brémy vybudovali před dvaceti lety, Bayernu Mnichov před třiceti. Měli tak víc času na výchovu hráčů. Třeba minulý rok, za působení trenéra Felixe Magatha, ale zažilo v našem klubu debut nejvíc mladých hráčů z akademie v historii," říká Tim Stegmann, který ještě v minulé sezóně působil jako asistent trenéra u mužstva do 19 let.

A podílel se i na tom, že si hráči můžou kromě německé bundesligy vyzkoušet i zajímavou mezinárodní soutěž. „Tým do devatenácti let hraje sérii NextGen, což je obdoba Ligy mistrů pro tuto kategorii, ale organizovaná ze soukromých peněz. My jsme se zúčastnili podruhé, ve skupině jsme měli Barcelonu, Tottenham a Anderlecht Brusel," popisuje Tim Stegmann.

Jak se pracuje s mládeží v bundesligovém klubu měli možnost krátce vidět i vítězové středoškolského Poháru Josefa Masopusta. A pro některé studenty stavební průmyslovky z Hradce Králové to byl možná impulz, aby usilovněji pracovali na své fotbalové kariéře.

Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme