Z Bohnic do ligy. Blázinec mi pomohl, říká ostravský trenér Petržela

Fotbalovým kumštem získal slávu i desítky milionů korun. Jenže o peníze se připravil hazardním hraním a z výsluní spadl až do psychiatrické léčebny. Vlastimil Petržela ale krizi překonal a teď se poprvé od úspěšné terapie vrátil coby trenér do nejvyšší české soutěže. Podobně jako dokázal zachránit sám sebe, má teď za úkol probudit k životu ostravský Baník.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlastimil Petržela | Zdroj: ČTK

„Jako bych tu byl včera,“ nedojímal se Vlastimil Petržela po svém návratu do Mladé Boleslavi.

V roce 2002 od Středočechů odešel do Ruska a tím jeho příběh nabral grády. Přišla doba věhlasu - vytáhl Zenit Petrohrad do ruské špičky, kde je klub dodnes. Ale Petrželu semlely závislosti na lécích a ruletě a v roce 2008 musel do léčebny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vlastimil Petržela se přes závislost na lécích a ruletě prokousal a vrátil se do první ligy

„Prošel jsem si tou nejhorší a nejtvrdší, to jsou Bohnice. Tam jsem spadl na dno. Potřeboval jsem to, po krásných letech, kdy se všechno dařilo a šel jsem výš a výš, jsem si myslel, že si můžu dovolit všechno. Měl jsem spoustu peněz a nakonec spadl na hubu,“ vzpomíná současný kouč Baníku Ostrava.

„Ale zase mě uráží, když si o sobě přečtu, že jsem hrál bedýnky a automaty, to ani neumím. Pro mě to byla společenská událost. Na ruletu jsem šel slušně oblečený, odehrál jsem hodinku a šel jsem pryč. Až když jsem se se vrátil domů, šlo to velice rychle z kopce,“ přiznává.

Zpátky do kopce se Petržela vydal v druholigových klubech v Česku i na Slovensku a teď v Baníku na sebe vzal úkol, který kolotoč trenérského stresu roztočí znovu naplno.

Baroš vstřelil 'svému' Baníku dva góly. Zápas jsem dohrával v slzách, přiznal

Číst článek

„Počítám s tím, jsem připravený a pomohl mi právě blázinec. Neříkám, že jsem se úplně změnil, nepravosti, které se tu dějí, mi vadí. Vycházím z toho, že prohra patří k fotbalu, že jedna prohra mi dá víc než pět výher. A měla by dát i hráčům,“ přemýšlí Petržela.

„Kluci vědí, že to beru s nadhledem. Nebudu řvát, když zápas nevyjde. I v chování jsem se hodně změnil, dřív jsem byl takový divoký,“ říká 62letý kouč a je přesvědčen, že v Ostravě uspěje.

Sám sebe už v životě ze zdánlivě bezvýchodné situace dostal. Teď je na tom podobně Baník a kdo jiný by tedy měl stavět zdecimovaný klenot českého fotbalu zase na nohy než právě Vlastimil Petržela. „Řekl jsem, že Baník příští rok vrátím do první ligy, to dodržím.“

Jan Kaliba, Pavel Petr, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme