Z českého fotbalu se ztrácí rasismus, ale také hráči tmavé pleti

Fotbalista Milan Baroš strávil ve své aktivní kariéře přesně rok v dresu francouzského Olympique Lyon, ale moc dobře se tam nezapsal. Ponechme stranou, že jeho ferrari jednou policie na dálnici naměřila 271 kilometrů za hodinu. Kromě toho v Lyonu předvedl i rasistická gesta, ke kterým se vyjadřovali i tamní politici. A to není jediná zkušenost elitního francouzského fotbalového klubu s českým rasismem, stačí si vzpomenout na jejich zápas Ligy mistrů proti Spartě na podzim 2004.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Útočník Sparty Leonard Kweuke se blýskl hattrickem | Foto: ČTK

„Moc bych si přál, aby atmosféra taky u nás byla stejná jako v předešlých zápasech Evropské ligy. Taková, která nás požene za úspěchem,“ tuší trenér Sparty Vítězslav Lavička, v čem je celý problém. P

Polovina hráčů v kádru Lyonu je tmavé pleti a zrovna před osmi lety na Letné excelovali Essien, Wiltord nebo Govou. Stadionem se nesly urážky a Sparta dostala od UEFA pokutu jeden a čtvrt milionu korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

V české Gambrinus lize hrají jen čtyři fotbalisté tmavé pleti, problémy s rasismem úplně nevymizely

„V evropských pohárech jsme v této sezoně nebyli pokutování ani jednou. Zároveň, a za to fanouškům moc děkujeme, neproběhl žádný exces ani v utkání se Šmonou,“ připomíná sparťanský mluvčí Ondřej Kasík duel s izraelským soupeřem, kde hrozily antisemitské nadávky. Možná náhoda, že se nic nestalo, ale spíše dlouhodobá práce všech českých fotbalových klubů.

Rasismus byl a je problémem i v rámci české ligy, třeba v sezóně 2006/2007 se rasistické podněty objevily v každém druhém kole, a to zejména u Sparty, Olomouce a Ostravy. Tedy tří týmů reprezentujících i v Evropě.

Zajímavě jednoduchým řešením se v té době - mimo jiné - ukázalo přivést do klubu hráče tmavé pleti - třeba do Baníku obránce Nevese a do Sparty útočníky Wilfrieda s Kweukem.

Český fotbalový Superpohár Slovan Liberec - Sigma Olomouc 20. července v Liberci. Dzon Delarge (vpravo) z Liberce a Igor Golban z Olomouce. | Foto: ČTK

„Pokud se nám povede přivést exotického hráče z Afriky a ten má výkonnost tak dobrou, že se stane jedním z tahounů týmu, pracujeme s ním i v tom smyslu, abychom eliminovali rasistické tendence našeho publika.“

Bučení a zvířecí pokřiky za dvě tři sezóny skoro vymizely z českých trávníků, ale stejně tak i fotbalisté tmavé pleti. Zbývá Delarge v Liberci, Sandro v Českých Budějovicích, Fall v Brně a právě sparťanský Kweuke. Co kdyby také odešli?

„V případě, že by Leo odešel, bychom prvoplánovitě nehledali hráče černé pleti.“

Jen jestli by se tím český fotbal nevrátil o několik let zpět. Na jaké je teď úrovni po stránce vychování fanoušků se ukáže večer při utkání Sparty proti Lyonu.

Martin Charvát, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme