Z malého pokoje na Strahově do Premier League. Bony našlápl k velké kariéře ve Spartě

Sobotní zápas prvních dvou týmů anglické Premier League mezi Chelsea a svým novým klubem bude sledovat jen na dálku. Teď je totiž útočník z Pobřeží slonoviny Bony Wilfried na mistrovství Afriky, kde ho čeká čtvrtfinále proti Alžírsku. Po něm už se ale naplno vrhne do angažmá v dresu Manchesteru City, kde se sešel s dalším útočníkem, který do velkého fotbalu vykročil z české ligy, Edinem Džekem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bony Wilfried (v oranžovém) v dresu Pobřeží slonoviny na africkém šampionátu | Zdroj: Reuters

Pro Bonyho všechno začalo na pražském Strahově.

"Měl jen jeden pokoj s postelí, stolem a skříní. To bylo všechno. Ještě tedy svůj notebook, který všude tahal. Na jídlo chodil dolů do restaurace,“ prozrazuje Jan Kmoch, tehdejší kouč sparťanské juniorky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na začátky fotbalisty Bonyho Wilfrieda ve Spartě vzpomíná bývalý trenér juniorky Pavel Kmoch

Právě jemu Bonyho agent vrhnul talentovaného mladíka do náručí. Bylo to cestou z neúspěšné zkoušky v Liverpoolu. Zpátky do Afriky už Bony nedojel.

V Praze postupně fotbalově dorostl až do sparťanského A týmu a prospěly mu při tom i češtinářské pokroky. Netrvalo dlouho a česká slovíčka z Bonyho létala spontánně.

„Vždycky jsem chtěl, aby se nový hráč naučil základní slovíčka. Aby uměl pozdravit, poděkovat a také si osvojil fotbalová slovíčka. Tohle se naučil hned, ale nakonec jsme usoudili, že učitelka bude nutná,“ podotkl Kmoch.

„Pak si ale sehnal přirozenější učitelku. Najednou jsem koukal a v autě vedle něj sedí nějaká černovláska. Šel ke mně ke zpovědi. Říkal, že se česky musí naučit. Přítelkyně ho učila dobře mluvit i psát, protože textové zprávy měl gramaticky správně,“ vzpomíná někdejší kouč sparťanské juniorky.

Bony je často statický, ale nebezpečný ve vápně

Anglicky uměl Bony už před příchodem do Prahy, takže po přestupu z Nizozemska do Swansea, ani teď do týmu anglického mistra už jazykovou bariéru řešit nemusí.

O to víc úsilí může věnovat pilování střeleckých dovedností, kde podle měl Kmocha rezervy, které jsou u něj patrné i teď, kdy už je světoznámou hvězdou.

Jan Kmoch, první Bonyho český trenér, v tréninkovém centru Sparty | Foto: Jan Kaliba

„Hrozná byla třeba střelba nártem, měl volné kotníky a rval to. Proto jsme trénovali třeba, jak se ve fotbale říká, utaženou placírku. Většinou střílel z místa, pokryl si míč, dostal to do nohy, otočil se a musel střílet chytře. Kolikrát u televize nadávám, že je hrozně statický. Najednou ale přiletí do vápna centr a víte, že on u něj je,“ popisuje Kmoch.

A až se vrátí z afrického šampionátu, bude českou ligou odkojený bývalý sparťan Bony svými přednostmi těšit fanoušky Manchesteru City. Ten se mezitím v přímém sobotním souboji s Chelsea může vedoucímu týmu Premier League přiblížit na dva body.

Jan Kaliba, Petr Hašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme