Za postupem v evropských pohárech musí Liberec až do Asie

Tři roky si mohli ti fotbalisté Liberce, kteří neradi daleko cestují, výskat. K venkovním zápasům jezdili nejdál do Ostravy nebo Uherského Hradiště. Mistrovský titul z minulé sezony ale tohle pohodlí pořádně narušuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovan Liberec vs. FC Šachtar Karaganda | Foto: ČTK

Kvůli snaze postoupit do třetího předkola Ligy mistrů přes Šachťor Karaganda musejí hráči Slovanu cestou do Kazachstánu a zpátky urazit skoro deset tisíc kilometrů. To je totéž, jako kdyby objeli čtvrtinu zemského rovníku.

V někdejším Sovětském svazu byla Karaganda symbolem naprostého zapadákova. Jako má čeština svou ‚Tramtárii‘, v ruštině bylo zvykem mluvit o vzdáleném a naprosto odlehlém místě jako o Karagandě.

Pokud byste tohle hornické město hledali na mapě, zjistili byste, že leží přibližně na stejném poledníku jako třeba indická Bombaj. Liberečtí fotbalisté zkrátka budou hrát o Ligu mistrů tak daleko, že i velezkušený bývalý reprezentant Jiří Štajner marně vzpomíná, kdy naposledy kopal do míče na místě tak vzdáleném.

Přehrát

00:00 / 00:00

Liberecké fotbalisty čeká k odvětě druhého předkola Ligy mistrů pořádně daleká cesta

„Nikdy… je to asi nejdál, no, co je tak asi dál v Evropě… Asi nic.“

Podobně jsou na tom také mnozí Štajnerovi spoluhráči. U řady z nich je to ale pochopitelné. Třeba Vojtěch Hadaščok, střelec jediné branky z domácího zápasu proti Karagandě, příliš šancí vyjet za fotbalem mimo Evropu ve svých dvaceti letech ještě neměl.

„Nejdál jsem byl asi v Rumunsku s reprezentací do 19 let, dál asi opravdu ne.“

Do Rumunska se už příští týden může rodák z Opavy podívat znovu. Ve třetím předkole čeká na vítěze souboje Liberce s Karagandou rumunský mistr z Kluže. Český šampion se naštěstí při výpravě do Kazachstánu může opřít o zcestovalé hráče. Role mazáka se v tomhle směru chopil obránce Ondřej Kušnír, jinak nováček v libereckém mužstvu.

„Byl jsem v Japonsku, v Hongkongu, takže něco už procestované mám.“

Nejčerstvější zkušenost s dlouhým přesunem má liberecký trenér Jaroslav Šilhavý. Ten byl před prvním zápasem právě v Karagandě pozorovat hru Šachťoru, a tak ví, co s tělem šestihodinový let a čtyřhodinový časový posun udělají. Je to pro něj ale spíš povzbudivý poznatek.

„Myslím, že organismus si to ani nestačí uvědomit, možná kdybychom tam byli delší čas, padla by na něj krize. Ptali jsme se i kluků od nás, co tam hrají, ten jeden den by neměl být na hráčích nijak znát, ani časový posun by se neměl na únavě projevit.“

Jestli to tak skutečně bude, zjistíme zítra odpoledne. Odveta druhého předkola Ligy mistrů mezi Karagandou a Libercem začne v 15 hodin českého času.

Jan Kaliba, Tereza Jelínková, Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme