Začarovaný kruh. I tak by se dala charakterizovat korupce ve fotbale

O slovo se čím dál častěji hlásí temná stránka fotbalu, kterou tvoří různé korupční a sázkařské skandály. Třeba ten z podzimního zápasu třetí nejvyšší české soutěže Chomutov-Karlovy Vary, který začíná vyšetřovat Fotbalová asociace i policie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident UEFA Michel Platini během inspekční cesty do Polska a na Ukrajinu

Prezident UEFA Michel Platini během inspekční cesty do Polska a na Ukrajinu | Zdroj: ČTK

Proč je fotbalové prostředí živnou půdou pro úplatkářství? „To je až filosofická otázka, ale odpověď je jednoduchá a logická. Existují i lidé, kteří se jí seriózně zabývali,“ říká sportovní redaktor Radiožurnálu Jan Kaliba.

Podobnou otázkou se zabývala před časem společnost Transparency International, která zpracovala studii o vztahu sportu a korupce. Radim Bureš z TI k tomu říká, že na jednu stranu představuje sport celou řadu pozitivních hodnot, něco, co je ve společnosti žádoucí. „Na druhou stranu přitahuje obrovské peníze a ty nutně přitahují korupci. Je to byznys jako každý jiný a přitahuje i ty negativní vlivy jako korupci,“ potvrzuje Bureš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Fotbalová korupce je problémem na všech výkonnostních úrovních

A když si představíme, že kromě vítězství a porážky jsou ve hře víkend co víkend nebo možná lépe řečeno den co den peníze od sponzorů, bonusy od pořadatelů soutěží a hlavně, ve světě kurzového sázení se za jediný víkend po celém světě protočí miliardy a miliardy korun, je sport a fotbal jako ten nejrozšířenější a nejpopulárnější samozřejmě prostředím, kde se snadno kazí charaktery.

Začít se musí od nejvyšších orgánů

Fotbal by se samozřejmě rád očistil, ale FIFA a UEFA jako zastřešující orgány si moc dobře uvědomují, že v momentě, kdy fotbal i na té nejvyšší úrovní získá nálepku zkorumpované hry, bude to znamenat i přímé ohrožení byznysu, který jim rok co rok generuje díky štědrým sponzorům pohádkové zisky.

„Jenže ono i tady platí, že ‚ryba smrdí od hlavy,‘ protože když si vzpomeneme na volbu MS2022, atu zajišťovala FIFA a ty nejvyšší orgány, tak ta také nebyla úplně čistá nebo se to alespoň nemusí zdát, protože zvítězil Katar, který rozhodně nepředložil nejlepší nabídku a za 10 let se zkrátka bude hrát MS v téhle pouštní zemi, která má obrovské množství ropy.

Takže by si měla FIFA zamést před vlastním prahem. Je to takový začarovaný kruh.

Jan Kaliba, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme