Základy fotbalu se objevují už ve starověku, do Anglie se dostaly přes římské legie

V anketě Radiožurnálu můžete na webu nejlepsifotbalista.cz vybírat nejlepšího fotbalistu za posledních 150 let. Právě tak dlouhé jsou dějiny moderní formy nejpopulárnější hry světa. První jednotná fotbalová pravidla totiž vznikla v Londýně v prosinci 1863. Ale historie fotbalu je mnohem delší.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotbalová branka. Ilustrační foto

Fotbalová branka. Ilustrační foto | Foto: David Kubíček

Hrami, ze kterých se fotbal vyvinul, si lidstvo na různých místech světa krátilo chvíli už dlouho před zmíněným rokem.

„Čínský panovník Chuang-Ti už v roce 2679 př. n. l. vydal svému vojsku směrnici, že se má připravovat tělocvikem. A součástí byla i nařízení této hry,“ popisuje jedno z prvních epicenter, odkud se fotbal šířil, historik Miloslav Jenšík.

Hra vzdáleně podobná fotbalu se objevila i v kultuře staré Persie nebo na americkém kontinentu u Inků nebo Aztéků. K výcviku vojáků sloužila hra v základních rysech připomínající dnešní fotbal kromě staré Číny také v římských legiích.

Přehrát

00:00 / 00:00

Základy fotbalu se objevují už ve starověkých civilizací, do Anglie se dostaly přes římské legie

„Jakmile dorazili na nějaké místo a rozbili tam tábor, tak první, co vždycky vybudovali, byly lázně a hřiště,“ připomíná Miloslav Jenšík.

A dodává: „Ta míčová hra byla velice drsná. Římští velitelé dbali na to, aby jejich vojáci nebyli žádné měkotinky, aby si dovedli v soubojích mezi sebou počínat krutě a tvrdě.“ Právě římské legie tuhle hru dovezly do Anglie, kde postupně zdomácněla a rozšířila se.

Už ve 12. století o tehdejší formě fotbalu píší anglické kroniky a roku 1349 král Eduard II. hraní fotbalu zakázal.

„Protože se hrála tak, že proti sobě hrála dvě města. Hříštěm byl prostor mezi branami těch dvou měst. Takhle vlastně vznikla fotbalová branka a potom odvozené branky míčových her. Na každé straně bojovaly třeba stovky hráčů, všemi způsoby. Takže výsledkem byla spousta polámaných nohou, rukou, žeber, rozbitých hlav,“ říká historik Miloslav Jenšík.

Jenže ani to už fotbal z anglické společnosti nevykořenilo. Lidé tento zákaz respektovali jen krátce a fotbal si v životě Angličanů získal pevné místo. O tehdejší formě fotbalu se ve svých hrách Král Lear a Komedie plná omylů i zmiňuje i dramatik William Shakespeare.

V 19. století už fotbal v Anglii žádnými zákazy netrpěl, naopak hlavně ve školách jeho hru podporovali.

A před 150 lety začali Angličané jako první hrát fotbal organizovaně a podle jednotných pravidel, a proto právě jim je přiznávaný vynález této nejpopulárnější zábavy lidí na celém světě.

Jan Kaliba, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme