Zákopová válka v krajině českého fotbalu pokračuje

Čekalo se, že to může být soudný den reprezentačního kouče Michala Bílka. Po remíze národního týmu ve Skotsku tahle možnost padla a vypadalo to na jednání, které jen procesně připraví mimořádnou valnou hromadu. Jenže nakonec se při dnešním strahovském zasedání výkonného výboru fotbalové asociace projevila blížící se volba nového předsedy úplně jinak. Nečekaným odvoláním komise rozhodčích Luďka Macely a jmenováním nové předsedkyně tohoto orgánu - Dagmar Damkové.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Místopředseda Fotbalové asociace ČR Jindřich Rajchl | Foto: ČTK

Tak to aspoň podávala jedna strana sporu, který rozdělil výkonný výbor na dvě části. Tu poměrem hlasů 4:8 poraženou reprezentuje místopředseda za ligu Dušan Svoboda ze Sparty.

„Tímto krokem byl z mého pohledu profesionální fotbal zatažen do předvolební atmosféry. Je to prostě znásilnění profesionálního fotbalu, nemám slov. Asi tady dochází k bipolarizaci,“ nebere si servítky Svoboda, kterému se nelíbí hlavně to, jak překotně se o výměně komise rozhodčích rozhodlo.

Přehrát

00:00 / 00:00

V krajině českého fotbalu pokračuje zákopová válka - výkonný výbor FAČR odvolal komisi rozhodčích

„To je poměrně zásadní otázka nad takto exponovanou komisí, o to více v rozehrané soutěži, a o to více, že nevím, že by byly nějaké problémy s tendenčně řízenými zápasy nebo něco podobného. Věřte mi, že s kolegy s kolegy z první a druhé ligy jsem v permanentním kontaktu. O tak zásadní věci by se nemělo jednat bez toho, aby to bylo předem zařazeno na program jednání výkonného výboru. Navrhoval jsem, aby tento bod byl zařazen na program jednání, které bude téměř jistě ihned po valné hromadě, kde by byla časová prodleva deset nebo dvanáct dní.“

Přesto se ale většina členů výkonného výboru rozhodla jednat okamžitě a mezi těmi, kteří podporují odvolání Macelovy komise a uvedení Dagmar Damkové do funkce, je i místopředseda za Čechy a jeden z kandidátů na nového předsedu asociace Jindřich Rajchl. Argumentuje tím, že je v Evropě bontonem, aby členové komise rozhodčích UEFA předsedali této komisi ve svých vlastních zemích.

„Druhá věc je, že tady dlouhodobě probíhala jakási diskuse ohledně činnosti komise rozhodčích. Většinou se mluvilo o působení sekretáře, tedy pana Kruly. Někteří členové výkonného výboru vystupovali proti činnosti komise velmi ostře po celé její funkční období. V téhle chvíli to vyvrcholilo předložením listiny rozhodčích komisi FIFA, kde po loňském roce, kdy byl vyřazen pan Jech a zařazen pan Hrubeš, to bylo letos obráceně. To ukazuje na nekoncepci v rámci komise,“ říká Rajchl a brání se tomu, co naznačoval jeho kolega z vedení českého fotbalu Dušan Svoboda.

„Určitě se nejedná o nějaký předvolební boj, bez ohledu na to, kdo by byl zvolen předsedou. Myslím si, že je to změna k lepšímu. Nikoho lepšího co se týká reputace rozhodčích a transparentnosti jejich činnosti než Dagmar Damkovou nemáme a patrně dlouho mít nebudeme.“

Poslední Rajchlova slova jeho soupeř ve sporu o komisi rozhodčích Svoboda nerozporuje, ale rozhodnutí výkonného výboru podle něj může plně legitimizovat jen souhlas většiny zástupců klubů první a druhé ligy.

„Proto jsem už na čtvrtek svolal mimořádné ligové shromáždění. To je poslední možnost, kde se dá celá ta věc určitým způsobem uklidnit a učesat. Pakliže silná většina první a druhé ligy s tímto krokem vyjádří uspokojení a souhlas, téma přestává existovat,“ uzavírá Dušan Svobodu polemiku, která dobře ilustruje zákopovou válku v krajině českého fotbalu.

Jan Kaliba, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme