Zavřený stadion nemusí být pro fanoušky Fenerbahce překážkou

Fotbalisté Plzně se napůl radují, že nepocítí pravé turecké fotbalové peklo. A napůl jsou rádi, že pro ně bude prázdný stadion v odvetě osmifinále Evropské ligy v Istanbulu proti Fenerbahce výhodou. Jenže v Turecku nikdy nevíte, co fotbalový fanoušek vymyslí. A tak musejí být Plzeňané při zápase, který k postupu potřebují vyhrát, nachystaní na všechno. I když pokladny zůstaly kvůli trestu za chování diváků v minulých zápasech Fenerbahce zavřené.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tady bude dnes živo, sousedství stadionu Fenerbahce | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Projíždějící dolmuše, debatující obchodníci, zvědavě pokukující kočky. Život plyne u stadionu Fenerbahce jako obyčejně – až na jednu drobnost. Rolety u okýnek, kde se obvykle prodávají vstupenky, jsou tentokrát v den zápasu stažené.

„To utkání nikdo neuvidí, stadion zůstane zavřený, takže lístek vám tu nikdo neprodá. I minule se hrálo bez diváků, ale lidi stejně dostali pyrotechniku na stadion. Pomohli si nafukovacími balonky. To se teď může opakovat, ulice kolem stadionu zůstanou otevřené, jenom tu asi bude spousta policistů,“ říká Hamid, který pracuje v obchodě se suvenýry Fenerbahce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Plzeň bude hrát na stadionu Fenerbahce bez diváků, ani tak ale nemusejí být na stadioně úplně v bezpečí

Jeho dojem, že turecký fanoušek je vynalézavý a dá o sobě vědět i přes zdánlivě nepřekonatelné tribuny zavřeného stadionu, sdílí také Tomáš Sivok. Český obránce Besiktase už v Turecku podobnou situaci zažil, a na prázdném stadionu se rozhodně necítí bezpečně.

„Když ještě hrál první ligu Diyarbakir, který je blízko tam u Kurdů, tam je to hodně nebezpečné, pamatuju si, že kamenovali hráče v autobuse. Zavřeli jim stadion asi na devět zápasů, takže když jsme tam hráli, bylo to bez diváků. Měli stadion s dráhou, kolem stáli vojáci se samopaly, každých asi patnáct metrů jeden. A jak jsme hráli, začaly tam dopadat kameny, na dráhu, jsou to prostě šílenci.“

Tak extrémní situace Viktoriánům dnes večer nehrozí, s přehozením kamene přes vysoké tribuny stadionu Fenerbahce by měl problém i Jan Železný.

Zavřeno, vstupenky na zápas Fenerbahce - Plzeň se neprodávají | Foto: Jan Kaliba

Ale to nic nemění na tom, že se Fenerbahce dalších nepředložeností ze strany vlastních příznivců dost bojí. Klubu s velkými plány, ambicemi a rozpočtem totiž v takovém případě hrozí vyloučení z Evropských pohárů.

„Sice mi otázka na tohle téma od českého novináře přijde jako provokace, ale odpovím vám upřímně. Víte, my Turci se někdy vyžíváme v sebedestrukci, rádi ničíme sami sebe – takže ano, dělá nám to starosti, ale věříme, že nám vlastní fanoušci už škodit nebudou,“ ušklíbl se dotazu trenér Fenerbahce Aykut Kocaman, který stejně jako před minulým zápasem připravuje svůj tým na utkání bez podpory fanoušků v zádech.

Jan Kaliba, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme