Zemřel Johan Cruyff, legendárnímu fotbalistovi bylo 68 let

Nizozemský i světový fotbal přišel o jednu ze svých legend. Měsíc před svými 69 narozeninami zemřel trojnásobný nejlepší fotbalista Evropy a dlouholetý trenér nizozemské reprezentaci Johan Cruyff. Podlehl rakovině plic, se kterou bojoval v posledních měsících.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Johan Cruyff | Zdroj: Reuters

„Johan Cruyff poklidně zemřel v Barceloně obklopen svou rodinou po těžké bitvě s rakovinou,“ píše se na oficiálních stránkách bývalého vynikajícího fotbalisty a trenéra.

Rodina zároveň v prohlášení požádala fanoušky, aby v následujících dnech respektovali její soukromí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Johana Cruyffa zavzpomínal reportér ČRo Jan Suchan

Památné jsou ve fotbalové historii jeho kličky, góly i přihrávky. Jako typický představitel „totálního fotbalu“ se pohyboval po celém hřišti, a tak bylo velmi těžké ho bránit. Je také těžké určit, jestli byl ofenzivním záložníkem, nebo útočníkem.

Za amsterdamský Ajax hrál 11 let a zažil s ním nejslavnější éru na začátku 70. let. Jako hráče nizozemského klubu vyhrál dvakrát Zlatý míč, potřetí ocenění pro nejlepšího fotbalistu Evropy získal po přestupu do Barcelony. Jako kapitán dovedl Nizozemsko do finále MS v roce 1974.

„Měl v sobě něco mimořádného. Mně se vždycky líbili hráči, kteří udělali něco nečekaného nebo vymysleli něco geniálního,“ klaní se svému soupeři ze semifinále ME v roce 1976 brankář mistrů Evropy Ivo Viktor.

Po ukončení kariéry se věnoval trénování. S Ajaxem vyhrál Pohár vítězů pohárů a s Barcelonou vyhrál čtyřikrát v řadě Primera Division.

Lékaři Johanu Cruyffovi diagnostikovali rakovinu plic loni v říjnu. Cruyff dlouhá léta kouřil, přestal až v roce 1991 po dvojnásobném bypassu srdce a začal se angažovat v protikuřáckých kampaních.

Ještě v polovině vydal prohlášení, podle kterého se po sérii vyšetření cítil dobře. „Jako bych vedl 2:0 po prvním poločase, ale zápas ještě neskončil,“ psal tehdy. Jeho nejtěžší životní zápas skončil dnes.

Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme