Zemřela fotbalová legenda „Manda" Linhart

Ve své době se ho báli protihráči i rozhodčí. Fotbalový stoper Miroslav Linhart byl takovým Tomášem Řepkou své doby. Přesvědčily se o tom i takové osobnosti, jakými byly Josef Bican nebo Josef Masopust. „Manda" dohrál tento týden svůj poslední životní zápas.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav "Manda" Linhart | Foto: osobní archiv M. Linharta

„Manda" byl osobou, kterou nešlo na fotbalovém hřišti přehlédnout. Vytáhlému stoperovi z Kladna přezdívali útočníci soupeře "brusič" nebo "kat", před disciplinární komisí strávil "Manda" velkou část své fotbalové kariéry. Když totiž nepracoval někdo z týmu naplno jako on, proháněl s divokými gesty po hřišti nejen své protihráče, ale i spoluhráče.

"Ten rozhodčí nevěděl, co se děje, koukal, že honím vlastního hráče, tak pískl. Já mu říkám, pane rozhodčí, tenhle hráč musí okamžitě opustit hřiště, jinak ho seřežu tak, že to v životě neviděl," vzpomínal ještě nedávno Miroslav „Manda" Linhart na některé úsměvné momenty své kariéry, během které nasbíral 171 ligových startů.

Největší slávu během nich získal v dresu Kladna a pražské Slavie, kterou následně také trénoval. Během dlouhé trenérské kariéry mimo jiné v Příbrami, Českých Budějovicích nebo Neratovicích prošly jeho rukama i pozdější ligové hvězdy jako Pavel Verbíř nebo Tomáš Votava. Právě během studia trenérské školy se „Manda" ještě víc sblížil s legendárním Josefem Bicanem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zemřela fotbalová legenda Miroslav „Manda" Linhart

"Bydleli jsme spolu na pokoji, bral mě v Praze všude s sebou, chodili jsme i do lázní vždycky po zápase, to jsem poznal, co je Pepík za osobnost. Vynikající fotbalista, on prostě uměl," složil kompliment legendárnímu kanonýrovi Miroslav Linhart.

Zatímco Josef Bican coby útočník nastřílel v lize 644 gólů, „Manda" Linhart jediný. Přesto patřil na hřišti dlouhá léta k českým legendám s největší pověstí. Jen někteří vyvolení přitom během jeho kariéry tušili, jak vlastně kdysi vznikla jeho slavná přezdívka.

"Za pětadvacet haléřů se koupila taková čokoládička, ve které byla fotka. Každý chtěl Klotze, Bicana a já chtěl Knoblocha-Madelona. Pořád jsem se někoho ptal, hele, nemáš Mandu, a ta přezdívka mi už zůstala. Mirku už mi pak nikdo neřekl," vzpomíná Miroslav Linhart.

„Manda" Linhart odešel tento týden ve věku nedožitých 86 let právě za kamarádem Bicanem na hřiště, kde výsledky ani statistiky gólů už nejsou podstatné.

Alena Benešová, Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme