Ženská fotbalová reprezentace hledá ‚novou Pavlínu Ščasnou‘

Zatímco mužská fotbalová reprezentace už na mistrovství Evropy postoupila, ta ženská bude muset ještě hodně zabojovat. Dnes ji čeká od půl druhé v Roudnici nad Labem teprve třetí kvalifikační utkání na EURO 2013. Proti Arménii jsou Češky jednoznačnými favoritkami - to ale neznamená, že by patřily mezi evropskou elitu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hostem Radiožurnálu byla Pavlína Ščasná

Hostem Radiožurnálu byla Pavlína Ščasná | Foto: Alžběta Švarcová | Zdroj: Český rozhlas

„Myslím, že je to srovnání takové, jako kdyby se mužská fotbalová Sparta srovnávala s Barcelonou. Jsou týmy, které Sparta dokáže porazit, i ty kvalitní evropské, třeba jako 5:0 Sarajevo. Ale když se bude dlouhodobě potkávat s Barcelonou, nemá moc nadějí. Uhraje třeba jednu remízu, ale z dlouhodobého hlediska to prostě nejde. To se děje i v ženské fotbalové reprezentaci,“ našla srovnání nejlepší česká fotbalistka historie Pavlína Ščasná.

Ta už ale českému národnímu týmu nepomůže ani proti Arménii, ani proti jakémukoliv jinému soupeři, protože svou kariéru ukončila. A to je obrovská škoda.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ženská fotbalová reprezentace hledá ‚novou Pavlínu Ščasnou‘

„Ženský fotbal trénuju čtyřiadvacet let. Po fotbalové stránce jsme tu měli moc hráček, které byly na stejné úrovni jako ona. Ale po stránce uvědomělosti, ctižádostivosti a tvrdé práce byla Pavlína Ščasná jedinečná hráčka. A to mluvím o cílevědomosti, životosprávě, i tréninku – měla výhodu v tom, že její táta je profitrenér a ví, co a jak. Uměl ji podpořit, poradit jí i ji usměrnit,“ říká Dušan Žovinec, který Ščasnou vedl ve Spartě a dlouhé roky i v reprezentaci.

Je jasné, že aby český ženský fotbal dohnal Evropu, potřeboval by víc takových hráček - a ne žádnou.

„Talentované hráčky tu jsou, máme jich několik ve fotbalových akademiích celou řadu. Záleží to z padesáti procent na nich a z padesáti na tom, jak se jim budeme věnovat my,“ je Dušan Žovinec optimistický ohledně budoucnosti.

Ale dvě potenciální nástupkyně Pavlíny Ščasné by se mohly ukázat už dnes proti Arménkám: slávistka Petra Divišová a Lucie Martínková ze Sparty.

Tereza Jelínková, Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme