Zklamaní angličtí fanoušci si budou muset na úspěch svých reprezentantů ještě počkat

Teď v létě to bude už padesát let od posledního a stále jediného triumfu zakladatelů moderního fotbalu na velkém turnaji. Ani letos to Angličani nezmění, protože po nečekané prohře s Islandem jsou největšími poraženými osmifinále mistrovství Evropy. Domů z Francie se chystají i fanoušci, kteří počítali s přesunem do Paříže na nedělní čtvrtfinále s domácím týmem. Místo toho budou dál trpět.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ne všechna přání britských fanoušků byla vyslyšena | Foto: Jan Kaliba

Čtveřice možná nejvýraznějších anglických fanoušků na Euru, v tom dobrém slova smyslu, se na téma padesáti let bez velkého triumfu překřikuje. Padají slova jako utrpení, bolest, prý to anglický národ stálo už taky hodně popíjení, zkrátka půl století depresivních stavů a nekonečného přemýšlení proč.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hereckou scénku anglických fotbalových fanoušků sledoval reportér Jan Kaliba

Chlapci svým nářkům evidentně přidávají, je to od nich spíš herecký výkon než analýza, vždyť se narodili skoro až 30 let po anglickém titulu světových šampionů z roku 1966. A hlavně, tahle čtveřice opravdu pojala Euro jako divadelní představení pod širým nebem.

Postupně všichni objasňují svou identitu. Abyste rozuměli, každý z nich má na sobě fotbalový kostým, a hraje některou ze slavných postav anglického fotbalu.

Ten s krvavým obvazem na hlavě, to je Terry Butcher, bývalý reprezentační kapitán, co přesně takhle v roce 1989 hrál proti Švédsku a tržná rána mu zakrvácela i bílý dres. Pak jsou tu legendy Kevin Keegan s Bryanem Robsonem. No a ten podstaditý, to je dvojník Paula Gascoigneho, alespoň k alkoholu prý má podobně kladný vztah.

Scénka pokračuje, když se k hloučku přiblíží další Angličan s maskou královny Alžběty. Naše čtyřka okamžitě před svou panovnicí pokleká. Angličtí fanoušci jsou hodně nápadití. Na rozdíl od svých reprezentantů.

Měli tam vypustit nás - Gascoige, Butcher, Keegan, Robson, to by bylo mužstvo s duší! Volá jeden z mladíků. Právě tohle jim na hřišti chybělo. Tahle čtveřice ochotníků ji rozhodně má, ale co je jí to platné. Euro pokračuje a Angličani zase jedou brzo domů. Čekají je další nejméně dva roky utrpení, než přijde další šance na mistrovství světa v Rusku.

Jan Kaliba, Stanislav Zbyněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme