Zrušit fanzóny na Euru? V Toulouse dělají pro jejich bezpečnost maximum

Evropský fotbalový šampionát ve Francii se blíží. Organizátoři mají zatím největší starosti s bezpečností účastníků a velká pozornost se soustřeďuje na místa s vysokou koncentrací fanoušků, tedy především na fanzóny. Někteří poslanci v Paříži volají po jejich zrušení. V Toulouse, kde budou hrát čeští fotbalisté se Španělskem, je zavřít nechtějí a pro bezpečnost fanoušků se snaží udělat maximum.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Upoutávka na fotbalové Euro 2016 ve francouzském Toulouse (snímek ze srpna 2015) | Foto: Vojtěch Kouřímský

Melissa Butelliová z turistického úřadu v Toulouse říká, že ve městě je sice nejpopulárnějším sportem ragby, ale přesto se tu na fotbalové zápasy těší.

Zónu pro fanoušky zřídili podle ní na dobrém místě – je jižně od centra a není příliš vzdálená od stadionu. Otevřena bude v den zápasu, a když se nehraje, mají sportovní příznivci možnost navštívit i řadu zajímavých míst ve městě, které je spojené třeba se spisovatelem Saint-Exupérym, dodává Melissa.

Přehrát

00:00 / 00:00

Až polovina peněz na organizaci Eura v Toulouse jde na bezpečnost. Hlavní pozornost věnují zónám pro fanoušky. Natáčel zpravodaj Jan Šmíd

V Allé Jules Guesde mohou všichni, kteří se nedostanou na stadion, sledovat zápasy na velkých obrazovkách. Teď tu jezdí auta, ale jinak bude tato zóna pro dopravu zcela uzavřena. Podle všeho bude mít jediný, pečlivě kontrolovaný vchod. Pořadatelé se neobávají komplikací. Očekává se, že tu bude 10 až 15 tisíc fanoušků.

Situace v Paříži, kde jich na Martových polích u Eiffelovy věže může být až sto tisíc, je mnohem složitější. A také je daleko od obou stadionů.

Starosta Toulouse Jean Luc Moudenc potvrzuje, že ve spolupráci s prefekturou dělají všechno pro to, aby se ve městě cítili i čeští fotbaloví příznivci v naprostém bezpečí.

Připomíná, že v Toulouse se budou hrát čtyři zápasy. Město má s teroristickými útoky svou zkušenost – právě tady útočil na židovskou školu Mohammed Merah a od té doby se tu bezpečnostní opatření zvýšila.

Fotbalový stadion v Toulouse | Foto: Jan Šmíd

Bezpečnost je podle starosty priorita všech příprav. Dodává, že Toulouse počítá s tím, že by ve fanzónách mohlo být kolem 12 tisíců fotbalových příznivců.

Jean Luc Moudenc prozrazuje, že celá polovina rozpočtu jde na bezpečnost fanoušků a na další opatření zajišťující hladký průběh zápasů hraných v Toulouse.

V pravidelné páteční příloze listu Ajourd´hui - Le Parisien je bezpečnosti zón věnováno několik stránek. Zatím se všichni přiklánějí k postoji, že rušit je by bylo chybou, protože je snazší kontrolovat jednu velkou, dobře zabezpečenou zónu než několik dalších míst, kde by se fanoušci scházeli.

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme