‚Chránič krku bych zavedl povinně‘, říká hokejový obránce Libor Procházka

Hokejista Jiří Hudler si po středečním duelu s Libercem oddechl. Brusle jednoho z protihráčů prořízla útočníkovi Třince krk, ale vše nakonec spravilo několik stehů. Hudler měl velké štěstí, že mu brusle neprořízla krční tepnu. To by totiž šlo šikovnému forvardovi doslova o život. Něco podobného se v minulosti stalo třeba i Liboru Procházkovi, který od té doby nosí nákrčník.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hokejista Jiří Hudler se uvedl v Třinci dvěma góly

Hokejista Jiří Hudler se uvedl v Třinci dvěma góly | Zdroj: ČTK

Předcházet podobným zraněním se dá velmi snadno. Existuje totiž chránič krku, který zaručí, že ostří brusle nepronikne na kůži hráčova krku, a když ano, tak ne tak hluboko, aby ohrozilo životně důležitou krční tepnu. V mládežnických kategoriích je jeho nošení povinné.

Mezi seniory ale těch, kteří ho při zápasech mají, napočítáme velmi málo. Většinou si chránič krku vezmou, až když sami zažijí nepříjemné zranění.

„Mě k tomu vedla zkušenost z roku 1998, kdy mě protihráč říznul bruslí do krku. Odnesl jsem to 10 stehy,“ říká obránce Libor Procházka, který je jednou z výjimek a chránič krku používá. Například mezi jeho spoluhráči v Kladně najdeme už jen jednoho hráče, který má na sobě podobnou výstroj.

Přehrát

00:00 / 00:00

Chránič krku v extralize příliš v módě není, mezi výjimky, co ho nosí, patří Jan Hlaváč a Libor Procházka

„Naučil jsem se s tím hrát ve Švédsku, kde je to povinné. Jakmile s tím někdo nehraje, tak dostane dvouminutový trest, když si ho pak nevezme, nemůže hrát. Týden mi trvalo než jsem si na to zvykl a nemám s tím problém. Je to takový roláček, ale vyztužený materiálem, který se nedá proříznout. Chrání u krku hlavně tu tepnu,“ odtajňuje Jan Hlaváč.

Švédská liga je jedinou, která do svých pravidel začlenila povinnost pro všechny hráče bez rozdílu věku používání chrániče krku. Podle Libora Procházky by se mělo podobné pravidlo zavést i v české soutěži.

Za vzor poslouží Švédsko

„Myslím si, že by to mělo být povinné. Ve Švédsku to zavedli poté, co vykrvácel nějaký kluk na hřišti. Protihráč ho říznul a už ho nezachránili. Nevím už jaký to byl rok, myslím něco kolem 1995.“

Je jasné, že čekat se změnou pravidel na to, až se podobná událost stane i na českých kluzištích je nesmysl. Hráči z řad odpůrců krčních chráničů sice tvrdí, že riziko, že se to stane právě jim je minimální a že by si na rolák nedokázali zvyknout. Ale to budou tvrdit jen do doby, než se jim stane podobná příhoda jako včera Jiřímu Hudlerovi nebo před časem Liboru Procházkovi.

„Secvakne mi to vždycky, když si nákrčník beru. Já už bych bez toho nehrál. Proč zbytečně zvyšovat riziko?“ ptá se Libor Procházka.

Jakub Kanta, Petr Kadeřábek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme