'Hokejový doktor' Luděk Bukač slaví 75. narozeniny

Jako hráč slavil na mistrovství světa stříbro a bronz, jako trenér dokonce dvakrát zlato. Kromě toho se může Luděk Bukač pochlubit bohatou vědeckou a publikační činností.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Luděk Bukač starší | Foto: Kometa Brno

Rodák z Ústí nad Labem zasvětil hokeji celý svůj život a sbíral úspěchy jako hráč i trenér. Většinu hráčské kariéry nastupoval na postu středního útočníka v dresu pražského Motorletu a Sparty, dva roky odehrál také v Jihlavě. Za čtrnáct sezón v nejvyšší československé soutěži stihl 340 zápasů, ve kterých nastřílel 153 gólů.

A tak se dostal i do reprezentace. V roce 1961 si s národním týmem odvezl ze světového šampionátu stříbro, o dva roky později bronz.

Přehrát

00:00 / 00:00

'Hokejový doktor' Luděk Bukač slaví 75. narozeniny

Po ukončení hráčské kariéry se ve Spartě okamžitě přesunul z kluziště na trenérskou lavičku a postupem času se stal jedním z nejúspěšnějších trenérů české a československé historie.

První zlatý úspěch přišel v roce 1985, kdy Bukač na světovém šampionátu v Praze získal s národním týmem titul mistrů světa, a přerušil tak osmiletou nadvládu sovětského hokeje.

Pak si vyzkoušel i angažmá u reprezentací Rakouska a Německa. V roce 1994 se vrátil domů, tentokrát už k samostatné české reprezentaci.

Recept na zlato

"Já buduju mužstvo na pozitivních principech a chci, aby i hráči se hrdě hlásili k tomu, odkud vyšli a byli vychováni. Kromě bývalého Sovětského svazu nemá v Evropě nikdo takové úspěchy," říkal tehdy.

A slova trenéra Bukače padla na úrodnou půdu. V roce 1996 totiž hokejisté pod jeho vedením získali ve slavném vídeňském finále historicky první titul pro samostatnou Českou republiku. Klíčový zápas přitom spěl za stavu 2:2 k prodloužení a do konce řádné hrací doby zbývaly jen vteřiny.

Devatenáct sekund před třetí sirénou se ovšem po přihrávce Pavla Patery trefil Martin Procházka. "Góóóóól," křičel v přímé reportáži komentátor Radiožurnálu Miroslav Augustin. Totéž si mohl zopakovat o chvilku později, přidal k tomu navíc i zvolání "Jsme mistři světa!"

A tak začala zlatá éra českého hokeje. Luděk Bukač byl nejen za tento historický úspěch přijat do Síně slávy Mezinárodní hokejové federace.

Martin Hlucháň, Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme