Bostonský Zdeno Chára – nejvyšší kapitán v historii NHL

Čtyři Češi a jeden Slovák se představí ve víkendových duelech NHL v Praze. Petr Průcha, Martin Hanzal a Radim Vrbata v barvách Phoenixu, duo David Krejčí - Zdeno Chára bojující o body pro Boston. Jeden z této pětice má ale přece jen trochu jiné postavení než ostatní.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bostonští Zdeno Chára (vlevo) a David Krejčí před pražskými zápasy NHL

Bostonští Zdeno Chára (vlevo) a David Krejčí před pražskými zápasy NHL | Zdroj: ČTK

Všimnete si toho už při prvním pohledu na obě soupisky. Vedle jména Zdena Cháry je v uvozovkách tučné písmeno C, znamenající jediné: kapitán klubu. A to klubu Boston Bruins, který spolu s dalšími pěti zakládal NHL. Cháru jako toho správného lídra vybralo vedení hned po jeho příchodu do týmu v roce 2006, což překvapilo i jeho samotného.

„Trošku ano, ale na druhou stranu ani ne. Už jsem si vykonával svoji funkci asistenta kapitána pět roků v Ottawě a nějaké 2-3 roky v New Yorku, takže zkušenosti jsem měl. A v momentě, když jsem byl v Bostonu, tak tam nebyl až takový vůdcovský duch, jaký by tam měl být. S příchodem nového manažera, nových trenérů se dělala úplně nová rozhodnutí a byl jsem skutečně rád, že jsem se mohl stát kapitánem,“ prohlásil Zdeno Chára.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bostonský Zdeno Chára – nejvyšší kapitán v historii NHL

Tehdy devětadvacetiletý obránce se tak po Stanu Mikitovi a Peteru Šťastném stal třetím Slovákem s ‘céčkem‘ v NHL. Kapitánství pro něj ale nebylo úplnou novinkou, už si ho totiž vyzkoušel v národním výběru.

„Spojitosti jsou dost stejné. Respekt je tam určitě velký a hrdost být kapitánem, ať už slovenského národního týmu nebo Bostonu, je určitě obrovská. Být kapitánem je velká hrdost, určitě s tím přichází velká odpovědnost. Beru si to maximálně k srdci a snažím se vykonávat co nejlepší práci!“ řekl urostlý slovenský obránce.

Chára ale není výjimečný jen svou pozicí v Bruins, ale také svou ‘rozměrností‘. I když řeči o tom, že má nohu šestnáctku, mírní, prý má zcela obyčejnou dvanáctku. „Každý si přidá. Stejně jako když z 202 centimetrů mám najednou 208 centimetrů.“

I tak, s 202 centimetry, která má kupříkladu fotbalista Jan Koller, je nejvyšším hráčem v dějinách NHL. Na rozdíl od výšky a velikosti nohy nemůže popřít nejprudší střelu v historii zámořské All-star game, která letěla skoro 170 kilometrovou rychlostí.

„Ta byla naměřená, ta je prostě zaznamenaná – to je důkaz,“ řekl držitel Norris Trophy pro nejlepšího obránce za předminulou sezonu Zdeno Chára.

Před víkendovými duely určitě doufá, že výška a síla nebudou jediné důvody, proč si ho fanoušci v O2 Aréně všimnou.

Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme