Brankář Marek Schwarz se těší na reprezentační premiéru

V pražském Edenu se sešla česká hokejová reprezentace včetně novice na brankářském postu, mladoboleslavského Marka Schwarce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marek Schwarz | Zdroj: ČTK

Národní tým čeká ve čtvrtek přesun do Jönköpingu k prvnímu zápasu Karjala Cupu proti Švédsku. Zbylé dva zápasy, proti Finsku a Rusku, sehraje tým trenéra Vladimíra Růžičky v Helsinkách. Na svou první příležitost se těší i gólman Mladé Boleslavi.

Marek Schwarz hokejově vyrůstal v Mladé Boleslavi. Už v patnácti letech ale zamířil do Sparty, kde si také později odbyl premiéru v nejvyšší soutěži. Kromě holešovického týmu si extraligu zachytal také v dresu Plzně a Třince. Jako většina mladých hráčů ale neodolal volání ze zámoří. Nejlepšího gólmana juniorského mistrovství světa 2005 draftovalo St. Louis.

„Pro mě to byla v té Americe obrovská zkušenost. Já jsem se k tomu vlastně odhodlal proto, že jsem si nevěřil, že bych tady mohl chytat za áčko. Přišla ta šance chytat juniorskou soutěž, která si myslím, že je hodně kvalitní. Takže jsem tam šel a vůbec toho nelituji. Myslím si, že to pro mě byla obrovská zkušenost,"říká s odstupem času Marek Schwarz.

Přehrát

00:00 / 00:00

Brankář Marek Schwarz se těší na reprezentační premiéru

Jenže pro brankáře je nesmírně těžké se za oceánem prosadit. Přeci jen konkurence je obrovská. Marek převážně působil na farmě a v NHL dostal příležitost jen v šesti zápasech. I proto zvolil návrat do mateřského klubu.

„Přesně tak. Pro mě tam vznikla i taková situace, že já jsem začal pendlovat i mezi East Cost a farmou, což jsem rozhodně nechtěl. Já jsem třeba týden byl na Aljašce, pak mě poslali zpátky do Pretorie, což je přes celou Kanadu a pro mě to bylo hodně. Rozhodl jsem se vrátit do Boleslavi a to bylo pro mě dobře,"vysvětluje mladý brankář.

Pro Mladou Boleslav se tak stal jistotou mezi tyčemi. Především v baráži zachránil pro Středočechy extraligu. Přeci jen ale nějaký čas na adaptaci po příchodu ze zámoří na česká extraligová kluziště byl nutný. Nebo ne?

„Určitě to na mě bylo i vidět. Ty první zápasy moc nevyšly, ale já myslím, že to takhle je, že ten styl té evropské hry je úplně jiný a pro mě to bylo trochu těžší si na to zvyknout,"vzpomíná Schwarz.

Pozvánka mě potěšila

Každopádně výkony Marka Schwarze neunikly pozornosti reprezentačního trenéra Vladimíra Růžičky. Nezapomněl na něj při sestavování širší nominace pro olympiádu ve Vancouveru. Jaká byla reakce?

„Z té nominace mám určitě obrovskou radost, ikdyž  je to široká nominace, je tam hodně brankářů, hodně hráčů, ale samozřejmě to hrozně potěší." Ještě před týdnem přitom strážce mladoboleslavské svatyně počítal s tím, že pro Karjalu mu kouč národního mužstva určil pouze roli náhradníka. Štěpánkovo zranění situaci změnilo. Třiadvacetiletý brankář se tak může těšit na premiéru v reprezentačním A týmu.

„Tak samozřejmě Štěpovi to zranění určitě nepřeji. Vím jaké to je, sám jsem si to prožil a vím jaké to je. Není to nic lehkého. Pro mě tak vznikla šance, že se tam mohu dostat a za to jsem rád. Těším se na to a doufám, že si to užiji,"říká Marek Schwarz.

Ve Švédsku a Finsku bude Marek Schwarz hájit české barvy společně s Lukášem Mensatorem. Oba gólmani se dobře znají a tak by ve vzájemné spolupráci neměl být problém.

S Mensatorem bez problémů

„Určitě ne. Mensiho znám dlouho, je to výborný kluk. Tam problémy určitě nebudou," říká nováček v reprezentační brance a jeho slova potvrzuje fakt, že oba spolu působili už v juniorské reprezentaci. „Přesně tak. Byli jsme spolu už několikrát v reprezentaci dvacítek, takže se známe dobře."

Přes svůj mladý věk Marek věří, že nebude zápolit na Karjala Cupu ani s nervozitou. Zná nějaký osvědčený recept? „Recept osvědčený asi ne. Já se snažím, když je to nějaký pro mě důležitý zápas, moc si to nepřipouštět. Prostě se snažím připravit se jako na každý jiný zápas, protože kdybych na tím moc přemýšlel, tak bych se z toho zbláznil. Prostě nepřemýšlet a jít do toho,"prozrazuje Marek Schwarz.

A konfrontace s nejlepšími světovými celky? Může hodně napovědět o reprezentační budoucnosti. „To určitě může. Doufám, že to zvládnu a že uspěji,"říká na závěr Marek Schwarz.

Pavel Petr, Petr Kadeřábek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme