Bývalý hokejista Fleury bojuje proti zneužívání dětí. Vlastní trápení řešil drogami a alkoholem

Během své kariéry pil, kouřil, bral drogy. To všechno asi i proto, že byl jako malý sexuálně zneužíván svým trenérem. Po konci kariéry ale bývalý úspěšný hokejista Theoren Fleury vše popsal ve své autobiografii. A teď, těsně před padesátkou, stále bojuje proti zneužívání dětí nejen v hokejovém prostředí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Theoren Fleury | Foto: Fotobanka Profimedia

„Cílem je upozornit na fakt, že se to děje v celé Kanadě. Je to taková naše zodpovědnost, abychom se postarali o všechny děti, které přicházejí na tenhle svět. Aby se jich v budoucnu ani nedotkli tihle – jak jim říct – predátoři,“ říká bývalý hokejista Theo Fleury.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejlepší je, že ti, co se styděli a nechtěli nic ventilovat navenek, spolu najednou sedí u jednoho stolu a společně si o tom povídají, říká bývalý hokejista Theoren Fleury

Coby náctiletého nadějného hokejisto ho sexuálně zneužíval trenér Graham James. Fleury tehdy stál před těžkým rozhodnutím. Ještě mu nebylo ani 15 let a měl na vybranou – buď půjde s trenérem, kterého nesnášel, a naučí se hrát hokej ještě lépe, nebo zůstane u rodičů, otce alkoholika a psychicky nemocné matky. Zvolil první možnost.

„Když jsem začal psát svoji knihu, ani náhodou mě nenapadlo, že se dostaneme tak do povědomí. Týká se to asi osmi milionů lidí, ať už se bavíme o obětech, nebo o těch, co se takhle proviňují. Chceme to změnit,“ vyzývá Fleury.

Už během kariéry se mu to začalo dařit, když zveřejnil své zážitky z dětství. Dostal se do NHL, kde odehrál přes 1000 zápasů a má zlato z olympijských her v dresu Kanady. Teď ho ale nejvíc těší, že o stejném problému umí lidé mluvit.

„Nejlepší je, že ti, co se styděli a nechtěli nic ventilovat navenek, spolu najednou sedí u jednoho stolu a společně si o tom povídají,“ těší Fleuryho. Takovou terapii on sám během kritických let postrádal. Řešil to alkoholem a drogami.

Spoluhráči o ničem nevěděli

Ve své knize Playing With Fire (Hrátky s ohněm) popisuje i to, jak si vložil pistoli do úst a přemýšlel o životě. O jeho osobních eskapádách v nočních barech ale spoluhráči neměli nejmenší tušení.

„Nic nebral, ani nepil alkohol. Trávili jsme s ním prakticky každý den a určitě by to bylo poznat. V té době už byl srovnaný a čistý,” míní Fleuryho bývalý parťák z New York Rangers Martin Ručinský.

To bylo v době, kdy Fleury po mnoha pivech v baru sebral doma všechny lahve alkoholu a vyrazil na Manhattan za bezdomovci. Jen tak, popít a popovídat si. Teď je vítězi Stanley Cupu 48 a stále před zneužíváním varuje. Jeho slova mají v Kanadě velkou váhu.

František Kuna, Radek Šamša Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme