Bývalý hokejista Heřman provozuje trenažér bruslení. Je jich asi pět v republice, říká

Prosadit se v jakémkoli sportovním odvětví, k tomu nestačí jen talent. Stoprocentně to platí také o hokeji, kde je třeba velice důležitá správná technika bruslení. Dnes už se nepiluje jen přímo na ledě. V Plzni například mají k dispozici speciální trenažér.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trenér bruslení Jan Heřman (vlevo) se svým svěřencem

Trenér bruslení Jan Heřman (vlevo) se svým svěřencem | Foto: Pavel Petr | Zdroj: Český rozhlas

Tréninky techniky bruslení v Plzni vede Jan Heřman. Jeho království se nachází přímo na plzeňském zimním stadionu. S myšlenkou na otevření centra přišel dnes už bývalý hráč Chomutova, Plzně nebo Karlových Varů po skončení kariéry. Poraněný kotník mu nedovolil v ní pokrčovat.

„Je to tréninkové centrum zaměřené na výuku bruslení na bruslícím trenažéru, který se nazývá skatemill. Je to vlastně obdoba běžícího pásu s tím rozdílem, že se na něm bruslí s klasickými bruslemi. Myslím si, že jsou v republice asi čtyři nebo pět. Chodí mi sem děti od pěti let až po kluky z áčka. Vyzkoušel si to Martin Straka a byl spokojený. Lukáš Pulpán, který je na to zvyklý z Chomutova, kde už to jede asi osm let, tak s ním jsem domluvený, že se sem bude chodit zahřát před tréninkem místo kola,“ říká Heřman.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bruslařský trenažer je obdobou běžícího pásu, říká trenér Jan Heřman

Trenažér především pomáhá právě zlepšovat techniku bruslení. Slouží ovšem i pro nácvik dalších dovedností.

„Hlavně je to na bruslení, ale pak i pro práci s kotoučem, aby hráč dokázal oddělit spodní část těla od hořejška. Tím myslím, že nohy musí pořád bruslit, zatímco ruce dělat něco jiného. Trénovat na tom jde i střelba za jízdy a kondice, protože je možné bruslit i do kopce. Má to několik rychlostí, jede to až 34 kilometrů v hodině,“ přibližuje možnosti trenažéru trenér bruslení.

„Když se jezdí fyzička a bruslí se do kopce dvouminutovky, tak je to těžké. Když je ta technika, tak bolí spíše nohy, protože je člověk v pokleku. Po přípravě sem chodím každý den, ale jinak tak dvakrát týdně“ vysvětluje dvanáctiletý obránce Škody Jan Hodinář, který bruslařský trenažér využívá.

Centrum ale nevyužívají jen plzeňští hokejisté. Až z Písku třeba vozí své ratolesti Michal Novotný a Jindřich Hodík.

„Tohle je skatemill, který je Písku nejblíže, takže jezdíme sem. Syn začal s hokejem později, takže chceme rozvíjet bruslařské dovednosti. Myslím, že skatemill je na to ideální,“ je přesvědčen Michal Novotný.

„Na klucích bylo vidět, že se v bruslení zlepšili. Zlepšila se jim celá technika, takže si myslím, je to pro ně přínosem,“ tvrdí otec dalšího mladého hokejisty Jindřich Hodík.

Jedna věc vás ovšem při první návštěvě překvapí. Trénink probíhá na malém prostoru.

„Celá místnost má rozměry 7,5 krát 5,5 metru. Na fotkách to vypadá velké, ale ve skutečnosti je to malé a útulné. Myslím si ale, že to je na ten trénink dostačující. Střelba na trenažéru odpovídá střelbě z mezikruhu,“ říká Jan Heřman.

A kolik sil trénink na trenažéru vlastně stojí?

„Dá se tady blbnout hodinu, ale dá se člověk odrovnat za deset minut. Záleží, v jaké fázi tréninku jsme, co už ten klučina dovede, jaký má skluz a jak dokáže bruslit. Je to strašně individuální, ale lekce mám po půl hodinách,“ dodává Jan Heřman.

Pavel Petr, Jakub Knoll Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme