Češi a Slováci si navzájem fandí, porážky ale prožívá každý národ jinak

Že si slovenští a čeští fanoušci při hokeji navzájem vypomáhají, když jedna nebo druhá země vypadne, to je známá věc. Na mistrovství světa v Bratislavě se to stalo taky, a jakmile slovenský tým v turnaji skončil, začala řada Slováků fandit Čechům. Oba národy prožívají hokej bouřlivě, ale přesto každý jinak. Drobných rozdílů mezi českými a slovenskými fanoušky si tentokrát v hokejovém deníku všímá zpravodaj Vojtěch Berger.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fanoušci na Staroměstském náměstí sledují mistrovství světa v ledním hokeji. | Foto: Filip Jandourek

Musím říct, že jsem si tohle natáčení trochu špatně naplánoval. Jel jsem na stadion a v hlavě jsem si dopředu skládal scénář trudomyslné reportáže plné plačtivých výpovědí fanoušků zklamaných z české porážky.

No to byl ale přehmat. Smutného, tedy myslím opravdu do morku kostí smutného českého fanouška jsem nepotkal ani jednoho. Zato hodně těch celkem veselých.

Přehrát

00:00 / 00:00

Fanoušci Česka zase tak smutní po prohře v semifinále nebyli

„Kam tohle půjde? A proč nemáte kameru, abych byl taky vidět“ ptal se se smíchem na tváři jeden z fanoušků a když jsem mu prozradil, že jsem z z Českého rozhlasu, dodal:

„Chytáme ho taky u nás? Půjdeme to zapít, ale musíme potkat ještě Švédy, aby to mělo grády. Tak jsme třetí no a co!“

Když jsem stál před stadionem o pár dní předtím, hned jak z turnaje vypadlo Slovensko, zažil jsem úplně jinou náladu. Ulice plné skutečně smutných lidí, kteří s hokejovou porážkou přišli o kus naděje a radosti. Proč Slováky jejich prohra tak vzala a nás Čechy ani moc ne?

Každý řeší věci po svém

Možná proto, že Slováci mají jenom jediný titul mistrů světa, zatímco my Češi už šest, takže nás moc netrápí komplexy ani závist. Anebo Slováci dávají do fandění protstě víc emocí, a proto útrpněji prožívají i porážky, zatímco my Češi mávneme lhostejně rukou a jdeme na pivo?

A jsou ty silné emoce dobrá nebo špatná věc? Přece jenom je to obyčejný sport, tak proč mu věnovat tolik energie.

„Byl to krásný zápas, ale tohle se nečekalo. Fandili jsme, skoro jsme si vykřičeli hlasivky, ale stejně to nestačilo,“ přiznal mi mladý slovenský pár.

To jsou asi příliš hluboké otázky na tak mělké téma a čeští a slovenští fanoušci o tom spolu nikdy mluvit nebudou. Na hokeji na to nějak není čas. Přesto - obě strany se můžou vzájemně něčemu přiučit. Češi od Slováků fandění s vášní, a Slováci od Čechů nadhled nad porážkou.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme