Češi na úvod Channel One Cupu přehráli Finy 2:0, duel rozhodl Petr Nedvěd

Čeští hokejisté vstoupili do turnaje Channel One Cup vítězně a v úvodním klání třetího podniku Euro Hockey Tour porazili výběr Finska 2:0. Diváci v O2 aréně tleskali v ofenzivním utkání především dvěma hráčům - Petru Nedvědovi, který jako historicky nejstarší skórující hráč v českém dresu vstřelil rozhodující gól zápasu, a senzačně chytajícímu Jakubu Kovářovi.

Tomáš Kaberle (vpravo) a Joonas Donskoi během utkání Channel One Cupu mezi Českem a Finskem | Zdroj: ČTK

Hadamczikův výběr vstoupil do utkání velice aktivně, což potvrzoval v průběhu celé první třetiny. K převaze domácích přispívala také finská vyloučení, dobře sehranou přesilovou hru pět na tři však Češi i přes šance Červenky, Jana Kováře a Kaberleho využít nedokázali.

V následujících minutách český tlak ještě sílil, nerozhodné skóre však držel finský gólman Koskinen. Ten vychytal v samostatných únicích Michala Vondrku i Tomáše Vincoura, při střele Romana Červenky mu pro změnu pomohlo břevno. Hosté v úvodní dvacetiminutovce kromě pokusu Sallinena příliš ze svých hokejových kvalit nepředvedli, po první siréně přesto odcházely do šaten oba celky za bezbrankového stavu.

00:00 / 00:00

Utkání mezi Českem a Finskem sledoval reportér Petr Kadeřábek

Přestávka finským hokejistům evidentně prospěla a v prostřední části zápasu se prezentovali mnohem lepší hrou než doposud. Brankář Kovář musel zasahovat proti Pesonenovi s Huhtalou, činil se ale také proti dalším pokusům finských hráčů. Šance si vytvořil také český výběr, a tak bylo 13 tisíc diváků v pražské O2 aréně svědky svižného hokeje s příležitostmi na obou stranách kluziště.

V zápase, ve kterém obě mužstva bez větších problémů překonávala střední pásmo, bylo jen otázkou času, než jeden z brankářů kapituluje. Nakonec se tak stalo ve 38. minutě v případě Koskinena, kterého po vyjetí od zadního mantinelu z levého kruhu překonal přesnou střelou Petr Nedvěd. Liberecký kapitán se v tu chvíli stal v historii českého týmu nejstarším skórujícím hráčem.

Finové měli obrovskou příležitost srovnat stav zápasu brzy po úvodním buly závěrečné periody, v 72 vteřin dlouhé početní výhodě ale seveřany fantasticky vychytal Jakub Kovář, který vytasil několik bravurních zákroků a dál držel naděje domácích na zisk tří bodů.

Český brankář předváděl bezchybný výkon i v dalším průběhu zápasu, do dobrých příležitostí se však dostali také Hadamczikovi svěřenci, aktivní Červenka ani Sekáč ale skóre navýšit nedokázali. V poslední minutě utkání odvolali Finové brankáře, při power-play soupeře ale definitivně rozhodl o vítězství domácích Jaroslav Hlinka, který přes celé hřiště trefil opuštěnou finskou klec.

„Dva turnaje se nepovedly, takže jsme rádi, že jsme to nějakým způsobem odčinili. Už jen z toho hlediska, že jsme hráli na domácí půdě a byla vynikající atmosféra. Přišlo hodně lidí, takže jsme nechtěli diváky zklamat. To se podařilo, diváci nám vytvořili vynikající kulisu a byl to parádní zápas,“ řekl po utkání střelec vítězné branky Petr Nedvěd.

Český tým porazil Finy v letošním ročníku Euro Hockey Tour poprvé. Příští zápasy už odehrají oba celky v sobotu v ruském Soči. Úvodní zápas Channel One Cupu vyhráli hokejisté Ruska, kteří na domácím ledě porazili Švédsko 3:2. Rozhodující branku vstřelil dvě minuty před závěrečnou sirénou Prochorkin.

Hokejový Channel One Cup v Praze:

ČR - Finsko 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávka: 38. P. Nedvěd (Červenka), 60. J. Hlinka. Rozhodčí: Nord, Sjöqvist (oba Švéd.) - Lederer, Tošenovjan (oba ČR). Vyloučení: 5:4. Využití: 1:0. Diváci: 13.096.

ČR: Jakub Kovář - T. Kaberle, Ševc, Krajíček, Barinka, Němec, Čáslava - P. Nedvěd, J. Hlinka, Červenka - Sekáč, Jan Kovář, Vondrka - Vincour, Novotný, Šimánek - T. Nosek, Kousal, Buchtele. Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček.
Finsko: Koskinen - Nummelin, Salmela, Karalahti, Mäenpää, Jaakola, Jalasvaara, Ohtamaa - Puustinen, Hytönen, Pesonen - Jormakka, Koskiranta, Hartikainen - Donskoi, Kemppainen, Rajala - J. Sallinen, T. Sallinen, Huhtala. Trenér: Erkka Westerlund.

Švédsko - Rusko 2:3 (1:1, 0:0, 1:2)
Branky a nahrávky: 14. S. Kronwall (Klingberg, Thuresson), 53. Burström (Wandell) - 18. Čudinov (Popov), 44. Čudinov, 58. Prochorkin. Rozhodčí: Fraňo, Šír (oba ČR) - Sadovnikov, Zacharenkov (oba Rus.). Vyloučení: 4:5. Využití: 1:0. Diváci: 9351.

Švédsko: Ullmark - Burström, S. Kronwall, Rahimi, Viklund, Klingberg, Andersén, Hersley - Persson, J. Lundqvist, Ericsson - Klasen, Wandell, Thuresson - Janmark-Nylén, Karlsson, Paulsson - Johansson, Sjögren, Bang - Engqvist, Brodin. Trenér: Pär Marts.
Rusko: Jerjomenko - Čudinov, Medveděv, I. Nikulin, J. Birjukov, Denisov, Zubarev, Kiselevič, Rjasenskij - Kovalčuk, Šipačov, A. Radulov - Popov, Těreščenko, Pěrežogin - Tichonov, Burmistrov, Panarin - Averin, Soin, Kokarev - Prochorkin. Trenér: Zinetula Biljaletdinov.

David Nyč Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít