Češi učí Maďary hrát hokej, nejen na festivalu zimních sportů v Budapešti

Česko-maďarské přátelství se stále více posiluje na ledě. Nejen kvůli tomu je tento týden na náborovém festivalu zimních sportů v Budapešti čestným hostem Česká republika. Hlavním maďarsko-českým pojítkem je tam pochopitelně hokej. Maďarští fanoušci byli ale dost zklamaní, že se místo Jaromíra Jágra dostavil jenom jeho dres. I toho se nicméně dotýkali jako relikvie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Možná budoucí soupeři českých hokejistů, Daniel stojí na pravém okraji | Foto: Gregor Martin Papucsek

Maďarské hokejové naděje ovšem mají také své vlastní vzory. Spolupracovník maďarského svazu a asi i nejznámější “speaker“ na zápasech Gábor Pataki je přesvědčený, že Maďarsko po blížícím se mistrovství světa opět postoupí mezi elitu. Zatím však Maďaři mají skromnější ambice, stačilo by jim, kdyby se István Sofron konečně dostal do mančaftu Lva Praha.

„Jsme zvyklý fandit Čechům a doufejme, že i oni budou fandit nám, abychom se mohli co nejdřív střetnout s českou hokejovou reprezentací třeba na MS ve skupině A,“ hovoří znalec a tak trocha i maskot maďarského hokeje Pataki.

Přehrát

00:00 / 00:00

Maďarsko zažívá hokejový boom

Na jednom z nejkrásnějších míst v Budapešti je rozsáhlé veřejné kluziště. Právě tady je dvoudenní „lákačka" – představitelé všech zimních sportů tady mají své stánky a předvádějí své odvětví zájemcům.

Rodiče s malými dětmi si mohou vybrat krasobruslení, skoky na lyžích wakeboard, běh na lyžích, sáňkování nebo právě nejpopulárnější hokej. A právě v tom může pomoci ve funkci čestného hosta Česká republika, což potvrzuje také šéf české obchodní mise Czech Trade v Budapešti Tibor Bial.

„Funguje tu klub Patriot Budapešť, který má české zázemí. Hraje v něm spousta mladých českých kluků, kteří nastupují v ruské juniorské lize KHL.“

Učí se i čeština

Šestiletý hokejista Daniel právě se svým družstvem vyhrál super-mini-mistrovství a vypráví, proč má rád hokej. Líbí se mu střílet góly a kličkovat. Jeho nejoblíbenějším hokejistou a idolem je nikoliv Jágr ale Jevgenij Malkin.

Gabor, na kterého tu lze narazit na každém kroku, vzpomíná na Jana Nelibu, trenéra nejlepšího maďarského klubu Székesfehérvár, který hraje v rakouské lize spolu se Znojmem. Moravané tu naposledy zanechali mimořádně dobrý dojem, přišli fandit v hojném počtu. A možná, že i z maďarského hokeje bude něco víc, když se už učí i česky.

„Vítáme ve Székesfehérváru fanoušky ze Znojma,“ uzavírá Gabor Pataki.

Gregor Martin Papucsek, Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme