Češi v úvodním zápase Channel One Cupu porazili po nájezdech Finsko

Česká reprezentace se radovala v prvním utkání Channel One Cupu, když v utkání s Finskem v Espoo vyhrála po samostatných nájezdech 3:2. Rozhodující gól dal Kvapil. Češi v utkání dvakrát vedli, ale domácí Finové dokázali pokaždé vyrovnat.

Trénink české národní hokejové reprezentace

Trénink české národní hokejové reprezentace | Foto: Tomáš Adamec

Hned po patnácti vteřinách hry se mohli Seveřané radovat z gólu. Brankář Štěpánek ale stačil střelu Pyöräly vyrazit. Ve druhé minutě skončil zápas pro českého útočníka Josefa Vašíčka, který za zásah do hlavy dostal trest 5 minut + do konce zápasu.

Pak se opět vyznamenal Štěpánek a při další šanci už se měnilo skóre. A radovali se čeští hokejisté, když po střele Kvapila skončil puk na horní tyčce, ale obránce Nordlund si ho srazil do vlastní branky. Platnost gólu musel ještě posvětit videorozhodčí.

00:00 / 00:00

Kapitán Tomáš Rolinek po vítězném utkání s Finskem

Ve druhé třetině byli finští hokejisté aktivnější a snažili se o vyrovnání, ale česká obrana v čele s vynikajícím Štěpánkem odolávala. Finům nepomohly ani dvě přesilové hry, přesto dvacet vteřin před druhou přestávkou vyrovnali. Komarov vybojoval puk a tvrdou střelou překonal českého brankáře.

Ve třetí části byl blízko vedoucímu gólu Bulis, ale Tarkki jeho střelu kryl. Ani Štěpánek nebyl bez práce, nejnebezpečnější byl střelecký pokus Nordlunda, který však český gólman schoval do lapačky. Sedm minut před koncem zápasu vybojoval puk Marek, přes celé pásmo přihrál Lojkovi a ten bez přípravy prostřelil finského brankáře. Vedoucí gól Finy vyprovokoval k velké aktivitě. Štěpánek nejdříve vychytal Tyrväinena, ale při dalším útočném výpadu Finů už kapituloval. Wirtanen dorazil za jeho záda střelu Tyrväinena.

Do konce zápasu už gól nepadl a o vítězi nerozhodlo ani prodloužení. V samostatných nájezdech pak vystřelil výhru českému týmu Kvapil, který byl jediným úspěšným exekutorem.

Channel One Cup, druhý turnaj hokejové Euro Hockey Tour:
Finsko - Česká republika 2:2 (0:1, 1:0, 1:1) po třetí třetině
Branky a nahrávky: 40. Komarov (Hytönen, Hietanen), 55. Wirtanen (Karalahti, Tyrväinen) - 17. Kvapil (Koukal, Irgl), 53. Lojek (Marek, Irgl). Rozhodčí: Björk, Lärking (oba Švéd.) - Kekäläinen, Terho (oba Fin.).
Finsko: Tarkki - Hietanen, Nordlund, Karalahti, Jalasvaara, Malmivaara, Uusitalo, Jaakola, Korpikari - Pyörälä, Viitaluoma, Pesonen - Lehtonen, Lindgren, Lahti - Louhivaara, Hytönen, Komarov - Tyrväinen, Wirtanen, Marjamäki. Trenér: Jukka Jalonen.
Česká republika: Štěpánek - K. Rachůnek, Blaťák, Lojek, Čáslava, Krajíček, Barinka - Klepiš, Vampola, Hubáček - Bulis, Marek, Rolinek - Irgl, Vašíček (10. Adamský), Kvapil - Koukal, Jan Kovář, I. Rachůnek. Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček.

Švédsko - Rusko 3:5 (0:1, 2:2, 1:2)
Branky a nahrávky: 21. Persson (Johansson, Nilsson), 23. Fernholm (Warg), 49. Erixon (Melin, Rundblad) - 18. Mozjakin (Radulov, Kornějev), 22. Afinogenov, 23. Morozov (Bělov), 55. Bělov (Kajgorodov, Morozov), 60. Zaripov (Morozov, Kajgorodov). Rozhodčí: Levonen, Boman (oba Fin.) - Šeljanin, Sivov (oba Rus.).
Švédsko: Liv - Fernholm, Petrasek, Johansson, Ekholm, Rundblad, Erixon, Kronwall - Danielsson, Sjögren, Ericsson - Nilsson, Persson, Thörnberg - Melin, Warg, Lindström - Axelsson, Krüger, Silfverberg - Brodin. Trenér: Pär Marts.
Rusko: Košečkin - Bělov, Nikulin, Grebeškov, Kornějev, Kuljaš, Jemelin, Guskov, Birjukov - Mozjakin, Kajgorodov, Zaripov - Morozov, Grigorenko, Radulov - Afinogenov, Gorovikov, Lisin - Galimov, Čurilov, Kaljanin. Trenér: Vjačeslav Bykov.