Češi ztratili dvoubrankové vedení, na Karjala Cupu podlehli Finům 2:3

Čeští hokejisté nezvládli ani své druhé vystoupení na turnaji Karjala. V utkání proti domácímu Finsku sice vedli o dvě branky, kvůli selhání ve druhé polovině zápasu ale ani tentokrát na body nedosáhli a prohráli 2:3. Rozhodující gól vstřelil pět minut před koncem zápasu Jori Lehterä.

Fin Jarkko Immonen (vlevo), český obránce Zdeněk Kutlák (uprostřed) a brankář Jakub Kovář během utkání turnaje Karjala mezi Finskem a Českem | Zdroj: ČTK

Češi v prvním utkání utrpěli debakl od výběru Švédska, v sobotním souboji s Finskem tak usilovali o první bodový zisk na turnaji. Do utkání vstoupili svěřenci trenéra Hadamczika lépe a ve 14. minutě otevřeli skóre přesilovkovým gólem Jakuba Petružálka.

Také druhý gól českého týmu přišel v početní výhodě, ve 23. minutě v ní poslal svůj tým do dvoubrankového vedení Jan Kovář. Trefa útočníka Magnitogorsku ale byla posledním gólovým úspěchem Čechů. Od té chvíle začali v zápase úřadovat domácí Finové, za které čtyři minuty před druhou sirénou snížil Kontiola.

Ve třetí třetině dokázal domácí tým utkání otočit. Vyrovnání nejprve obstaral Pyorala, pět minut před koncem překonal gólmana Jakuba Kováře Jori Lehterä. Češi se v závěru pokoušeli o vyrovnání, ani při hře bez brankáře se ale kýžené třetí branky nedočkali.

Seveřani tak zůstávají v rámci hodnocení podniku Euro Hockey Tour stoprocentně úspěšní, Čechům patří poslední čtvrtá příčka. Pátečním zaváháním navíc Hadamczikův tým přišel o možnost obhájit vítězství na finském turnaji.

V prvním utkání sobotního programu přehráli Rusové tým Švédska 5:2 a alespoň částečně odčinili čtvrteční porážku s dnešním přemožitelem českého výběru.

Hokejový turnaj Karjala, druhý díl Euro Hockey Tour v Helsinkách:

Finsko - ČR 3:2 (0:1, 1:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 37. Kontiola (Aaltonen), 45. Pyörälä (Lepistö, Kontiola), 55. Lehterä (Enlund, Jaakola) - 14. Petružálek (Kutlák), 23. Jan Kovář (T. Kaberle, V. Nedorost). Rozhodčí: Linde, Björk (oba Švéd.) - Pesonen, Saha (oba Fin.). Vyloučení: 3:3, navíc Lepistö - Irgl 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:2. Diváci: 11.801.

Finsko: Hovinen - Kukkonen, Jaakola, Hietanen, Lepistö, Karalahti, Mäntylä, Väänänen, Marttinen - Pihlström, Immonen, Komarov - Aaltonen, Kontiola, Pyörälä - Salminen, Enlund, Lehterä - Hartikainen, Wirtanen, Osala. Trenér: Erkka Westerlund.
ČR: Jakub Kovář - Doudera, T. Kaberle, Nakládal, Krejčík, Krajíček, Kutlák - Smoleňák, V. Nedorost, Rolinek - Petružálek, Vrána, Sekáč - Irgl, Jan Kovář, Hubáček - Kašpar, Roman, I. Rachůnek. Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček.

Rusko - Švédsko 5:2 (2:0, 2:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 2. Panarin (Medveděv), 11. Lisin (Tichonov), 22. Averin (Lisin), 37. Nikulin (Zubarev), 55. Lisin (Tichonov, Těreščenko) - 36. Möller (Danielsson), 60. Ullström (Möller, Danielsson). Rozhodčí: Boman, Lindqvist - Suominen, Puolakka (všichni Fin.). Vyloučení: 6:4. Využití: 2:2.