Česká hokejová '20' prohrála na MS se Švédskem 1:4

Čeští hokejisté do 20 let vstoupili do světového šampionátu v Rusku prohrou 1:4. V úvodním duelu Ufě nastačili na úřadující mistry světa ze Švédska. V prvním utkání skupiny A vyhráli Finové nad Lotyši 5:1.

Brankář Petr Mrázek při rozbruslení na mistrovství světa v ledním hokeji

Brankář Petr Mrázek při rozbruslení na mistrovství světa v ledním hokeji | Zdroj: ČTK

Češi chtějí na turnaji nejméně vyrovnat páté místo z posledního šampionátu, začátek prvního zápasu se jim ale nepodařil. Možná i kvůli přemotivovanosti dvakrát po sobě rychle faulovali a Švédové dokázali obě vyloučení potrestat.

Nejdřív se v přesilovce 5 na 3 trefil ve 3. minutě po povedené kombinaci Collberg, v následné klasické početní výhodě pak skóroval tečí před brankou Lindholm. A obhájci zlata měli i další šance, které ale dokázal zlikvidovat gólman Machovský.

00:00 / 00:00

S Tomášem Hertlem mluvil po zápase se Švédskem Pavel Petr

Český tým se kvůli pěti menším trestům musel prakticky neustále bránit, a tak se dostal výrazněji před švédskou brankou až v závěru první třetiny, kdy měl naopak přesilovou hru. Gólman Lassinantti ovšem musel řešit jen jediný vážnější závar.

„Vstup do zápasu byl pro nás hodně špatný, prvních šest minut jsme hráli v oslabení a vlastně i tři proti pěti a Švédi toho využili. My jsme se nedokázali nijak vzpamatovat a začali jsme hrát vždycky až pozdě a pak jsme zase povolili. Musíme to hodit za hlavu a musíme se připravit na další zápas s Finy,“ říkal po zápase útočník Tomáš Hertl.

Druhá třetina byla plná vyloučení. A to na obou stranách. Češi měli možnost prakticky hned po přestávce hrát několik sekund i dvojnásobnou početní výhodu, nedokázali ale udržet puk ve svém útočném pásmu a za chvíli navíc znovu inkasovali.

V oslabení ujel Sandberg, udělal blafák brankáři Machovskému a se štěstím protlačil ve 24. minutě puk za jeho záda. V pohodě hrající Švédové se pak dostávali i do dalších příležitostí, skóre se ale už do konce druhé dvacetiminutovky nezměnilo.

Ve 47. minutě dostali Češi kotouč do sítě, branka už ale byla vychýlena ze svého postavení a gól tak neplatil. Šest minut poté se opět radovali švédští hokejisté, když se prosadil jejich kapitán Filip Forsberg. V posledních vteřinách před koncem ještě čestný úspěch Čechů zazanamenal Sedlák a snížil na konečných 1:4.

„Šance tam byly a mohli jsme trochu víc zabojovat. Kolikrát ten puk byl na brankové čáře a my jsme ho tam nedopravili,“ litoval útočník pražské Slavie Tomáš Hertl.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let v Ufě:
Skupina A:
ČR - Švédsko 1:4 (0:2, 0:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 60. Sedlák (J. Vrána) - 3. Collberg (Molin, Vikstrand), 4. Lindholm (Vikstrand, Rask), 24. Sandberg, 53. Forsberg (Djuse, Rakell)
Rozhodčí: Jablukow (Něm.), Kulakov - Raming, Sivov (všichni Rus.)
Vyloučení: 8:10, využití: 0:2, v oslabení: 0:1
Diváci: 1921
Sestava ČR: Machovský - D. Musil, Štencel, Šidlík, Hrbas, Jeník, Pavelka - J. Vrána, Švihálek, Sedlák - T. Hertl, Jaškin, Hyka - Frk, Faksa, Beránek - Koblasa, Beran, Němec

Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít