Česko chce hokejové MS v roce 2015. Mohlo by to vyjít, zní ze svazu
Kongres Mezinárodní hokejové federace bude na svém jednání, to probíhá dnes a zítra, rozhodovat o pořadateli mistrovství světa v roce 2015. Kandidáty jsou Česká republika a Ukrajina.
Podání kandidatury není pochopitelně jen otázkou letošního roku. To potvrzují slova generálního sekretáře Českého svazu ledního hokeje Martina Urbana.
„My jsme se tak dva tři roky zpátky snažili o pořádání šampionátu, ale z různých důvodů to nevycházelo. Chtěli jsem tak dosáhnout toho, aby kandidátů pro rok, kdy chceme pořádá tento turnaj, bylo co nejméně,“ řekl sekretář Českého svazu ledního hokeje Martin Urban.
Podařilo se. Jediným protikandidátem je Ukrajina. O rok dříve nemělo cenu o pořadatelství usilovat. Bude po olympijském turnaji.
„My jsme nechtěli rok 2014, protože světové mistrovství po olympiádě je vždy slabší. My totiž žijeme v jiných ekonomických podmínkách než západní země, a tudíž potřebujeme, abychom na turnaji vydělali. Proto jsme zvolili rok 2015,“ vysvětlovat Urban.
Organizace MS nebude problém
A jak moc šancí na získání pořadatelství šampionátu v roce 2015 podpoří fakt, že předchozí mistrovství světa bylo po organizační stránce zvládnuto prakticky bez jediného zádrhelu?
„Určitě to výhoda je, haly, ve kterých se konalo mistrovství v roce 2004, už jsou zaběhnuté a takové ty porodní bolesti jsme si odbyli,“ dodal sekretář Českého svazu ledního hokeje. V úvahu by vedle pražské O2 Arény znovu připadala také ostravská ČEZ Aréna.
Ale zpátky do současnosti. Světový šampionát hokejistů v Německu míří do finiše, a je proto čím dál bedlivěji sledován nejen řadovými fanoušky, ale třeba také našimi extraligovými hráči a trenéry.
Není v tyto dny žádnou výjimkou, že hokejoví fanoušci odpoledne prchají z práce domů rychleji než kdy jindy nebo že si občas ochotně posunou večerku na pozdější hodinu. To proto, aby jim pokud možno neunikly zápasy českého týmu na světovém šampionátu. Nepřekvapí určitě zjištění, že hokejové dění v Mannheimu a v Kolíně nad Rýnem eminentně zajímá také účastníky naší extraligy.
Většina z nich začala už sice s přípravou na další sezonu, ale oproti nehokejistům mají určitou výhodu v tom, že jejich pracovní doba je do značné míry uzpůsobena podle programu šampionátu. Tak to funguje i v případě Sparty, což potvrzuje bývalý reprezentant a v současné době jeden z trenérů pražského týmu - Miloš Holaň.
„Snažím se přizpůsobit časy tréninku zápasům české reprezentace. Samozřejmě také sleduji i utkání dalších mužstev. Dá se říct, že jsem v jednom kole,“ řekl Holaň.
Finsko porazíme, věří Holaň
Probíhající světový šampionát v Německu vejde do historie jako turnaj bohatý na překvapení a divoké výsledky. Čím to asi je? Hrají papíroví favorité hůř, než se čekalo, nebo se poměr sil pozvolna mění ve prospěch těch, kteří v minulých letech účinkovali na mistrovství světa pouze proto, aby zuby nehty bojovali o udržení?
„Všechna mužstva jsou dobře připravena po fyzické, psychické i taktické stránce, je tak logické, že se hokej na celém světě vyrovnává. Ale je také pravda, že to je způsobeno velkou absencí hráčů z NHL,“ dodal trenér Sparty.
Výjimkou potvrzující pravidlo jsou v tomto směru Rusové, jejichž výkony na turnaji také rostou zápas od zápasu. Ale třeba ani Švédové si na svoji momentální formu nemohou stěžovat - a navíc zaujali tím, že v jejich týmu se výrazně uplatňuje řada velmi mladých hráčů.
Nejlepší zápasy na šampionátu tedy český tým odehrál právě proti silným soupeřům, a podle toho si také Češi naočkovali potřebnou dávku herní disciplíny a bojovnosti. A že právě čtvrtfinále je oním uzlovým bodem, který určuje výsledné pocity z účasti na šampionátu, o tom nepochybuje ani Miloš Holaň.
„Jsem opravdu velmi rád, že jsme postoupili do čtvrtfinále, protože si ani nedokážu představit, co by to mělo za následky pro český hokej. Kdyby k tomu došlo, tak by se okamžitě zmenšila poptávka po českých hráčích, po trenérech a tak dále. Byl by to zkrátka katastrofální scénář. Díky bohu se tak nestalo. Teď už je to hop, nebo trop. Věřím, že kluci přes Finsko přejdou, podle toto výsledku se bude celý turnaj posuzovat,“ pokračoval Miloš Holaň.
Jeho optimistická očekávání podpořil nejen výkon našeho celku proti Kanadě, ale třeba i pozoruhodná střelecká produkce českých hokejistů při hře v oslabení.
„Je to trošku paradox, ale k hokeji to patří. Je to i otázka štěstí. Možná našim hráčům vyhovuje hrát jednodušeji, protože nemají síly na ledě v této situaci cokoli vymýšlet. Pokud se tento styl přenese do hry pět na pět nebo pět na čtyři, tak to bude v pořádku,“ uzavřel Miloš Holaň.