Český hokej potřebuje kvalitní trenéry do malých klubů

Nejlepší trenéři mládeži! - to je pro sportovního fanouška důvěrně známé heslo, nad kterým se ale útrpně pousměje. Tahle chvályhodná proklamace je sice velmi často vyhlašována, ale v praxi se dostává ke slovu opravdu jen výjimečně. A hokej není v tomto směru výjimkou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slavomír Lener, generální manažer české hokejové reprezentace

Slavomír Lener, generální manažer české hokejové reprezentace | Foto: Jakub Ptačinský

"Na celém světě je práce s těmito kategoriemi nedoceněná. Většinou to trenéři dělají proto, že tam mají své děti a baví je to. Těžko tam ale někdy dosáhnout slávy nebo toho, že by byli medializovaní každý den," prohlásil onehdy po svém nástupu do funkce šéftrenéra hokejového svazu Slavomír Lener.

Sám se pěkných pár let pohyboval na střídačkách špičkových seniorských týmů, a tak neplýtvá časem na pěstování nemístných iluzí o tom, jak se Česko stane výjimkou potvrzující pravidlo a jak naši renomovaní trenéři působící v extralize, v Kontinentální lize nebo jinde v zahraničí budou najednou hledat štěstí ve smysluplné práci s mládeží.

Přehrát

00:00 / 00:00

Český hokej potřebuje kvalitní trenéry do malých klubů

Ale přece má Slavomír Lener konkrétní představu, jak a čím být ku pomoci mládežnickým trenérům. "Chceme jim dát opravdu ty nejlepší podklady pro to, aby mohli učit děti kvalitně bruslit a dát jim základy do hokeje. Chystám nová školení speciálně k mládeži a kategorii přípravek a mladších žáků."

'Hvězdy nepadají z nebe', tak je nazvána probíhající kampaň, jejíž iniciátoři připomínají, že výchova talentovaných sportovců něco stojí. Samozřejmě se to týká i hokeje, ale stejně tak platí, že sport by měl pokud možno zajímat i děti, které nemají talent ani chuť na to, aby jednou lámaly rekordy nebo se staly dobře vydělávajícími profíky.

"Na jedné straně chceme vychovat hvězdy, protože ty jsou samozřejmě inspirací pro ostatní. Já ale chci, aby hokej byl zábavou, aby se tam dítě učilo novým dovednostem a našlo tam kamarády. Chci, aby chodilo na tréninky rádo, a ne frustované tím, že musí být nejlepší a za každou cenu vyhrát," vysvětluje Lener.

Realisticky vzato ovšem právě takováto vize motivuje ambiciózní rodiče k tomu, aby do začínajících hokejistů investovali čas a peníze. A v zájmu toho, aby kariéra jejich potomka co nejdříve nabrala žádoucí směr, honem honem hledají cestu, jak ho dostat z malého klubu někam, kde má hokej podle jejich soudu patřičnou úroveň.

Přehnané vize rodičů

"Tohle je věc s velkým otazníkem. Dostanou se třeba do klubu, který má velké jméno, ale to není garance toho, že mají lepší trenéry nebo podmínky. Když to přeženu, je dneska spousta rodičů, kteří vozí své děti ve věku osmi až čtrnácti let přes celou republiku kvůli jednomu tréninku. Přitom je jednoznačně dokázáno, že je lepší, aby takhle malý klučina zůstal raději v místě bydliště, pokud je tam dobrý trenér a dostatek prostoru na ledě," tvrdí Lener.

"Třeba ve švédském národním týmu, který byl teď na mistrovství světa, nebyl jediný hráč, který by pocházel z velkého města. Všichni hráli do patnácti let v malých hokejových klubech a až po odchodu na hokejová gymnázia začali hrát hokej ve velkém městě. To je i naším cílem - aby kluci zůstávali co nejdéle doma pod dohledem rodičů. Nemusí pak tolik cestovat a přispívat na mnohem dražší led. Určitě je mnohem lepší zůstat v místě bydliště," připomíná Slavomír Lener, proč i český hokej potřebuje dobré mládežnické trenéry působící v malých klubech.

Aleš Procházka, Martin Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme